Słupki, świeczki i zwykłe linie to trzy najbardziej popularne metody prezentacji giełdowych kursów. Każda z nich umożliwia analizę wykresu pod kątem technicznym, ale nie każda pozwala na postawienie równie szczegółowej diagnozy. Wykres liniowy opiera się tylko na jednym rodzaju ceny, najczęściej jest to cena zamknięcia z badanego interwału czasowego. Jego zaletą jest prostota i przejrzystość.
www.parkiet.com/szkolagieldowa
pomagamy inwestorom zarobić pierwszy milion
Pozwala z łatwością zidentyfikować kierunek ruchu, jego zasięg i szybkość. Wykres ten nie obrazuje jednak zmian kursu wewnątrz badanego okresu. Nie dowiemy się zatem, jaki był przebieg sesji, zakres zmian i reakcja na różnego rodzaju informacje. Jeśli potrzebujemy takich szczegółów, warto używać wykresów słupkowych. Jeden słupek stanowi źródło aż czterech danych – ceny otwarcia, zamknięcia, maksymalnej i minimalnej. Niepozorna grafika, a pokazuje, jak zachowywały się rynkowe siły popytu i podaży. Ceny skrajne (minimum i maksimum) są bardzo istotne, ponieważ obrazują realne możliwości byków i niedźwiedzi. To z kolei pozwala na bardziej precyzyjne dopasowanie strefy wsparcia i oporu. Japońskie świece są bardzo zbliżone do słupków. Różnica polega na tym, że świece posiadają korpus, a jego kolor (biały lub czarny) pokazuje, czy w badanym okresie ceny rosły, czy spadały.
Trwa akcja: „Szkoła giełdowa". Inwestorze! Masz pytania dotyczące inwestycji? Przyślij je nam na adres [email protected], a my zadamy je giełdowym ekspertom