Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wyniki najlepszych zespołów rywalizujących w ramach SIGG (miejsca od 1 do 15)*
Zespoły uczniów szkół ponadgimnazjalnych przez ponad dwa miesiące inwestowały wirtualne pieniądze w akcje i kontrakty terminowe notowane na GPW. Najlepsi zarobili ponad 200 proc. I choć ostateczne wyniki opublikowane zostaną dopiero 10 marca (po zakończeniu klasówki i doliczeniu punktów bonusowych za kurs e-learningowy), to już dziś można podsumować dokonania inwestycyjne młodzieży.
Przypomnijmy, że rywalizacja ruszyła 9 listopada 2015 r. Każdy zespół dostał na start wirtualne 20 000 zł, które mógł inwestować w akcje spółek z WIG20 i mWIG40 oraz dostępne na GPW futures na akcje. – W tym roku do „gry" przystąpiło 18 tysięcy uczniów. Przygotowaliśmy dla nich nową platformę, którą testujemy w marszu, razem z „graczami". Zorganizowaliśmy też nowy kurs e-learningowy we współpracy z Ministerstwem Skarbu Państwa – mówiła w noworocznym wywiadzie na łamach „Parkietu" Ewa Paga, szefowa Fundacji im. Lesława A. Pagi, organizatora SIGG.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na rynkach napięcie rośnie wraz z coraz bliższym terminem wejścia w życie ceł na unijne towary.
Nasz rynek może jeszcze sprawić niespodziankę i WIG może znaleźć się na nowych szczytach wszech czasów. Ale trzeba pamiętać o czynnikach ryzyka – mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.
Badanie przeprowadzone wśród 10 000 inwestorów z 12 krajów wykazało, że aż 75 proc. polskich inwestorów wykorzystuje spadki rynkowe do zakupów („buy the dip”). To o 9 pkt proc. więcej niż średnia globalna.
W środku roku krajowe indeksy notują około 35-proc. wzrosty, liderując europejskim parkietom. Amerykański rynek bardzo szybko podniósł się po wiosennym załamaniu, ale jego tegoroczne wyniki wciąż są skromne. Karta może się odwrócić w II połowie roku.
Na koniec tygodnia główne indeksy warszawskiej giełdy z hukiem wybiły się na nowe szczyty, wprawiając w osłupienie analityków i zarządzających. Zagranica wciąż kupuje polskie akcje.
Jeśli dolar powróci do spadków, to poziom 3 tys. pkt na WIG20 byłby w zasięgu – mówi Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.