Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wyniki badania na występowanie efektu dnia tygodnia na rynkach zagranicznych
Tydzień temu, zainspirowani książką „Sekrety tradingu krótkoterminowego" Larry'ego Williamsa, pisaliśmy o występowaniu efektu dnia tygodnia na warszawskiej giełdzie. W tym celu sprawdziliśmy historyczne notowania głównych indeksów: WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80. Nasze badanie potwierdziło występowanie tzw. efektu piątku. Okazało się bowiem, że dla wszystkich czterech indeksów odsetek wzrostowych piątków dla ostatnich 20 lat przekracza 50 proc. (dla sWIG80 przekracza nawet 59 proc.). Co więcej, dla wszystkich indeksów, oprócz WIG20, relacja średniego zysku do średniej straty jest w ostatni dzień tygodnia wyższa niż 1, co wraz z ponad 50-proc. trafnością oznacza możliwość uzyskania długoterminowej przewagi dzięki handlowi w same piątki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na rynkach napięcie rośnie wraz z coraz bliższym terminem wejścia w życie ceł na unijne towary.
Nasz rynek może jeszcze sprawić niespodziankę i WIG może znaleźć się na nowych szczytach wszech czasów. Ale trzeba pamiętać o czynnikach ryzyka – mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.
Badanie przeprowadzone wśród 10 000 inwestorów z 12 krajów wykazało, że aż 75 proc. polskich inwestorów wykorzystuje spadki rynkowe do zakupów („buy the dip”). To o 9 pkt proc. więcej niż średnia globalna.
W środku roku krajowe indeksy notują około 35-proc. wzrosty, liderując europejskim parkietom. Amerykański rynek bardzo szybko podniósł się po wiosennym załamaniu, ale jego tegoroczne wyniki wciąż są skromne. Karta może się odwrócić w II połowie roku.
Na koniec tygodnia główne indeksy warszawskiej giełdy z hukiem wybiły się na nowe szczyty, wprawiając w osłupienie analityków i zarządzających. Zagranica wciąż kupuje polskie akcje.
Jeśli dolar powróci do spadków, to poziom 3 tys. pkt na WIG20 byłby w zasięgu – mówi Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.