Podstawy programowania strategii w języku MQL, cz. 1

Programowanie jest jak tworzenie przepisu na ciasto. Trzeba podać składniki i instrukcje ich wykorzystania. Dziś pokażemy, jak w MQL tworzyć składniki, czyli zmienne.

Publikacja: 15.07.2016 06:23

Prezentujemy przykładowe okno Meta Editora, w którym zadeklarowano dziewięć zmiennych (sześć typu in

Prezentujemy przykładowe okno Meta Editora, w którym zadeklarowano dziewięć zmiennych (sześć typu int, jedną typu double i dwie typu bool). Aby sprawdzić, czy deklaracje zostały wykonane poprawnie, należy na górze okna wcisnąć przycisk kompilacji. Na dole pojawi się wówczas raport o błędach lub ich braku. W powyższym przykładzie mamy jeden błąd – w linii 18. i kolumnie 11. Chodzi o to, że w nazwie zmiennej „Wahen ToTrail” została użyta spacja (alternatywnie można połączyć wyrazy albo użyć podkreślenia). Dzięki precyzyjnej nawigacji błędów można łatwo je odnaleźć i podjąć próbę naprawy. Po prawej stronie ekranu mamy okno pomocy, w którym wyjaśnione jest znaczenie zmiennej typu bool. Aby uzyskać taką podpowiedź, wystarczy zaznaczyć kursorem nazwę typu zmiennej (bool) i wcisnąć na klawiaturze F1. Podręczną pomoc można wykorzystać w każdym przypadku, gdy nie rozpoznajemy jakiejś części składni.

Foto: GG Parkiet

Dwa tygodnie temu pisaliśmy w tym miejscu o programistycznych możliwościach platformy transakcyjnej Meta Trader. W dzisiejszym i kilku następnych artykułach z cyklu „Profesjonalny inwestor" chcemy rozszerzyć tę tematykę. Przybliżymy więc czytelnikom specyfikę programowania w języku MQL. Pokażemy, z jakich elementów składa się ów język i jak można je łączyć, by budować własne wskaźniki, skrypty lub automaty inwestycyjne. Dziś omówimy typy danych, z których korzystają programy pisane w MQL.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander Bank: Banki są dobrze wycenione na GPW. To koniec hossy
Inwestycje
W II półroczu 10 - proc. wzrosty na GPW nie byłyby zaskoczeniem
Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: Polska - niepewność w USA dobra dla rynku
Inwestycje
Hossa wciąż przechodzi koło nosa
Inwestycje
Stopy zwrotu nadal nie działają na inwestorów
Inwestycje
Mimo wstrząsów po drodze to było bardzo dobre półrocze dla inwestorów