Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krzysztof Borowski, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Na jakie pułapki powinni uważać młodzi inwestorzy, którzy zachęceni trwającym na GPW trendem wzrostowym otworzyli właśnie rachunki maklerskie i zaczynają kupować akcje?
Niestety, największą pułapką jest dla nich to, że przychodzą na rynek w czasie trendu wzrostowego, kiedy stosunkowo łatwo o sukces, a błędy w otwieraniu pozycji długich są szybko korygowane przez rynek. Zachęceni łatwym sukcesem stają się coraz bardziej chciwi (ale chciwość jest dobra, jak powiedział Gordon Gekko w filmie „Wall Street"), aby w wielu przypadkach ponieść dotkliwe straty w czasie trendu spadkowego, który jest bardziej wymagający i nieskłonny do okazywania litości. To właśnie w czasie trendu spadkowego poznamy swoją psychikę i dowiemy się, czy jesteśmy dobrymi czy złymi inwestorami. Dawniej w asset managementach pytano młodych adeptów sztuki zarządzania cudzym portfelem (celowo mówię „cudzym"), ile mają na karku cykli „hossa–bessa". Bo jeśli nie mieli żadnego, to generalnie niewiele wiedzieli o rynku, a tym bardziej o sobie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o jej zachowanie w II połowie roku.
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.