Krzysztof Szułdrzyński , współzałożyciel Forum Rad Nadzorczych, członek Komitetu Konsultacyjnego GPW ds. ładu korporacyjnego, partner zarządzający działem audytu i usług doradczych PwC
Jak kształtował się poziom wynagrodzeń rad nadzorczych w 2017 i czy jest on adekwatny do ich obowiązków i ponoszonej odpowiedzialności?
Od trzech lat w ramach Forum Rad Nadzorczych, wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych i Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych, przyglądamy się wynagrodzeniom rad nadzorczych. Badaniem obejmujemy spółki z trzech głównych indeksów. Nasze analizy wyraźnie pokazują, że zarówno w ostatnim, jak też w poprzednich latach poziom wynagrodzeń rad nadzorczych w Polsce stopniowo rośnie. Średnie wartości wynagrodzeń utrzymują się na względnie podobnym poziomie. W 2017 roku było to 114 tysięcy złotych rocznie, o dwa tysiące mniej niż w roku poprzednim. Natomiast mediana z roku na rok jest coraz wyższa i w 2017 roku wyniosła 81 tysięcy złotych.
Średnia jest miernikiem nieodpornym na wartości skrajne. Na jej poziom istotnie wpływają wynagrodzenia przewodniczących rad nadzorczych spółek będących również ich akcjonariuszami. Wśród członków rad nadzorczych badanych spółek są osoby, których roczne wynagrodzenie wynosi tysiąc złotych, i są też takie, które zarabiają ponad 2 miliony. Ponieważ, jak widać, rozkład wynagrodzeń członków rad nadzorczych w Polsce charakteryzuje duże zróżnicowanie, to miernikiem lepiej oddającym realny poziom i dynamikę płac jest mediana. Średnia większa od mediany oznacza, że wynagrodzenia większości osób z badanej grupy są na poziomie niższym od średniej. Mimo to, patrząc na dynamikę mediany, możemy powiedzieć, że ciągle mamy do czynienia z regularnym wzrostem wynagrodzeń. W ciągu ostatnich trzech lat mediana wynagrodzeń członków rad nadzorczych wzrosła o 62 proc. i wyniosła odpowiednio 81 tysięcy w 2017 roku (wzrost o 23 proc. w stosunku do 2016 roku), 66 tysięcy w 2016 roku (wzrost o 32 proc. w stosunku do 2015 roku) i 50 tysięcy złotych w 2015 roku. Dzisiejszy poziom wynagrodzeń członków rad nadzorczych odpowiada zatem miesięcznej płacy na poziomie 6750 złotych.
Na polskiej giełdzie notowanych jest blisko 500 spółek. Nasza analiza obejmuje największe spółki z tej grupy, a w szczególności wynagrodzenia 603 członków rad nadzorczych, pełniących swoje obowiązki co najmniej 12 miesięcy. Z tej grupy jedynie 360 osób pełniło swoją funkcję przez ponad dwa lata, co pozwoliło nam przeanalizować dynamikę ich wynagrodzeń w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponad połowa (52 proc.) zanotowała wzrost wynagrodzenia, 17 proc. spadek, a u 31 proc. nie nastąpiły żadne zmiany. Średnio dla tej grupy wynagrodzenia wzrosły o 16 proc.