Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.02.2020 12:49 Publikacja: 20.02.2020 19:00
Magdalena Raczek-Kołodyńska wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
Jakiego rodzaju informacje możemy zakwalifikować jako niefinansowe informacje poufne?
Nie ma jednej definicji niefinansowej informacji poufnej. Spółki z takimi informacjami stykają się przede wszystkim przy tworzeniu raportu rocznego, którego częścią jest oświadczenie lub sprawozdanie na temat informacji niefinansowych. Są to informacje zwłaszcza środowiskowe, społeczne, dotyczące ładu korporacyjnego (ESG – environmental, social and corporate governance). Temat jest dość szeroki, a europejski regulator dopiero od ok. 2014 r. głębiej wchodzi w temat takich informacji. Nie oznacza to jednak, że przed tym okresem takie informacje nie funkcjonowały. W 1994 r. został opublikowany przez American Institute of Certificated Public Accountants tzw. raport Jenkinsa, który zaoferował dość precyzyjną definicję niefinansowej informacji poufnej. Według niego informacją niefinansową są dane wysokiej jakości dotyczące działalności danego przedsiębiorstwa oraz wyników jego osiągnięć w postaci wskaźników, które są wykorzystywane przez kierownictwo w celach zarządzania. Dane te nie muszą być wyrażone w mierniku pieniężnym, ale mogą stanowić np. jednostki produktów, pracowników itp. Świadczy to o tym, że dawno zaczęto zwracać uwagę na istotę niefinansowej informacji. Przyjmując, że może być ona informacją poufną, musimy się odwołać do definicji informacji poufnej zawartej w MAR.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas