Jakie najgorsze przypadki pracy przymusowej dzieją się na świecie?
Często chodzi o handel ludźmi, kiedy pracowników przewozi się z miejsca do miejsca i umieszcza w obozie, każąc wykonywać określony rodzaj pracy. Znanym przykładem w mediach była praca przymusowa w chińskiej firmie Foxconn, budującej urządzenia Apple, w której pracownicy byli tak źle traktowani i pracowali tak ciężko, że popełniali samobójstwa. Jest to więc problem związany z łańcuchem dostaw, bo przecież mnóstwo osób na świecie korzysta z telefonów i komputerów marki Apple, nie mając świadomości, w jakich warunkach pracują ludzie, którzy je produkują. Aby ustrzec się przed kontaktami z firmami, które stosują pracę przymusową, należy wdrożyć system compliance w firmie. Chodzi o to, żeby być zgodnym z przepisami, regulacjami i wartościami etycznymi po to, aby zapobiegać sytuacjom, gdy działamy niezgodnie z prawem lub wiemy o tym, że ktoś z naszych kontrahentów tak postępuje, a my to tolerujemy. Cała grupa kapitałowa powinna mieć te same zasady i każda spółka powinna je stosować. Spółki matki mogą bowiem być odpowiedzialne, w pewnych sytuacjach za naruszenia prawa przez inne spółki z grupy. Temat odpowiedzialności karnej spółek niedługo będzie również uregulowany w prawie polskim, bo aktualnie istnieje projekt nowej ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych.
Jakie są przykłady łamania praw człowieka w Polsce?
Najczęściej są one związane z imigrantami zarobkowymi. Imigracja, zwłaszcza z Ukrainy, jest bardzo liczna, na szczęście przepisy coraz lepiej umożliwiają legalizację pobytu takich pracowników. Najczęściej problemy z traktowaniem pracowników biorą się z tego, że pracownik-imigrant zgadza się na złe traktowanie, bo boi się, że jak nie będzie robił tego, czego od niego się oczekuje, to zostanie wydalony z kraju i już do niego nie będzie mógł przyjechać, a tym samym zarabiać. Z drastycznych przykładów łamania praw człowieka można wymienić wynoszenie ciała pracownika, który uległ śmiertelnemu wypadkowi na budowie, a był zatrudniony nielegalnie, poza teren budowy, żeby zatuszować to zdarzenie i nie ponieść konsekwencji.
Czego unijny regulator wymaga w kontekście praw człowieka?
Dyrektywa unijna dotycząca raportowania niefinansowego gwarantuje minimalne „safeguards". W polskim prawie jest to uwzględnione w ustawie o rachunkowości. Spółki powinny raportować o politykach w zakresie praw człowieka, które muszą mieć. Ważne jest to, żeby te polityki nie były tylko na papierze, ale żeby one faktycznie funkcjonowały w spółkach. W spółce powinien być także opiekun do spraw polityk i całego systemu Compliance, najlepiej by był to jeden z członków zarządu. Musi być na to też przewidziany budżet, bo tylko wtedy gwarantuje to właściwe realizowanie programu. Powinny w spółce być organizowane regularne szkolenia, żeby każdy pracownik w firmie znał obowiązujące regulacje, dodatkowo powinien być jasny system podziału obowiązków, żeby każdy wiedział, za co jest odpowiedzialny, kto podejmuje decyzje, w jakiej procedurze, na czyją odpowiedzialność. Ważny jest także system postępowań wyjaśniających oraz system zgłaszania naruszeń, aby każdy pracownik wiedział, gdzie zgłosić naruszenie i żeby miał pewność, że jego zgłoszenie zostanie właściwie wyjaśnione. Aktualnie powszechnie dopuszcza się składanie takich skarg anonimowo.