Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.08.2020 05:56 Publikacja: 04.08.2020 05:56
Foto: Adobestock
Od pewnego czasu rynek ten wszedł w trend boczny. Cena ropy WTI oscyluje przy 40 dol. za baryłkę, a ropa Brent w okolicach 43,50 dol. Otwarcie nowego tygodnia przyniosło przecenę na tym rynku, która miała uzasadnienie fundamentalne.
– Presja strony podażowej wynika m.in. z zapowiadanego podwyższenia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+. Wraz z końcem lipca przestały obowiązywać rekordowo duże cięcia wydobycia tego surowca, a państwa, które podpisały porozumienie naftowe, od teraz stopniowo będą zwiększać produkcję – o ile oczywiście istotnie nie zmienią się uwarunkowania rynkowe. Niemniej szansa na powrót do rekordowych cięć jest niewielka – dla wielu krajów wydobywających ropę było to wyjątkowo duże wyrzeczenie, na które zapewne ponownie się nie zdecydują. Poza tym zwiększanie produkcji przez OPEC+ jest stopniowe, a cięcia obowiązujące od początku sierpnia i tak są duże – zwraca uwagę Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas