Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.08.2020 20:00 Publikacja: 21.08.2020 20:00
Piotr Biernacki, wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
Na które prawa człowieka w szczególności powinniśmy zwracać uwagę?
W Kodeksie pracy mamy odwzorowanie większości praw człowieka, o których była mowa. Kodeks pracy jest w ogóle dobrym przykładem na istnienie praw człowieka w kontekście praw niewzajemnych. Na skutek decyzji ustawodawcy zagwarantowano pracownikom cały szereg praw, które nie są uzależnione od jakichkolwiek świadczeń wzajemnych na rzecz pracodawcy. Jeśli prześledzimy zapisy Rozdziału II zawierającego zasady prawa pracy, które są zawarte w nim właśnie między art. 10 a art. 18, to znajdziemy tu prawo do pracy, prawo do równych praw, prawo do wypoczynku, prawo do godziwego wynagrodzenia, prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W dalszych przepisach kodeksu zagwarantowane są prawa do ochrony przed nadmierną ingerencją pracodawcy w prawo do prywatności pracownika (w kontekście monitoringu), prawo do życia i zdrowia (w kontekście przepisów BHP). Wszystkie te prawa są objęte ochroną prawa, a ich naruszenia są sankcjonowane. Z raportów Państwowej Inspekcji Pracy i z raportów niefinansowych spółek może się wydawać, że spółki nie łączą tych praw z prawami człowieka i jeszcze nie wiedzą, że tak naprawdę ich to dotyczy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas