Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.08.2020 12:11 Publikacja: 21.08.2020 18:00
Piotr Biernacki, wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
Co dyrektywa o raportowaniu niefinansowym mówi o prawach człowieka?
Dyrektywa wprowadza ramy raportowania niefinansowego i pokazuje, na jakich obszarach powinniśmy się skupić. Jednym z tych obszarów są prawa człowieka, zaraz obok kwestii społecznych, środowiskowych, pracowniczych i przeciwdziałania korupcji. Prawa człowieka są tak samo ważne jak te pozostałe obszary. W każdym z obszarów trzeba raportować polityki, które mamy, np. kodeksy etyczne. Taki kodeks musi poruszać kwestie praw człowieka, powinien być on przyjęty przez zarząd. Samo posiadanie kodeksu/polityki oczywiście nie wystarczy, trzeba ją stosować. Oprócz tego trzeba opisać funkcjonowanie tego kodeksu/polityki – w jakim stopniu on funkcjonuje i jest przestrzegany. Trzeba opisać wyniki stosowania takiej polityki np. poprzez system szkoleń, system certyfikacji, obowiązkowe szkolenia. Oczywiście to, jakie prawa człowieka chronimy szczególnie, najczęściej wynika z charakteru działalności danej spółki. Proces tworzenia kodeksu etycznego powinien się zacząć od zidentyfikowania wartości, jakimi kierujemy się w organizacji, ale musimy uwzględnić też inne aspekty – środowiskowe, antykorupcyjne, pracownicze.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas