- Zakres wymogów minimalnych i oczekiwania do fazy 1 i fazy 2 wdrożenia wymogów ESEF
- Różnica w wymogach dla grup kapitałowych oraz jednostek
- Obowiązki audytora
Kogo obejmuje regulacja ESEF?
Anna Wójtowicz, dyrektor PWC
Aktualizacja: 17.12.2020 14:49 Publikacja: 17.12.2020 14:49
Mirosław Kachniewski, prezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: Archiwum
- Zakres wymogów minimalnych i oczekiwania do fazy 1 i fazy 2 wdrożenia wymogów ESEF
- Różnica w wymogach dla grup kapitałowych oraz jednostek
- Obowiązki audytora
Kogo obejmuje regulacja ESEF?
Anna Wójtowicz, dyrektor PWC
materiały prasowe
Wymogi ESEF dotyczą spółek, których papiery wartościowe są notowane na regulowanych rynkach Unii Europejskiej i które sporządzają sprawozdanie finansowe zarówno zgodnie z MSSF jak i UoR. Nie dotyczy to spółek nienotowanych i spółek z alternatywnego rynku obrotu (NewConnect). Wymóg dotyczący raportowania dla jednostkowych sprawozdań i skonsolidowanych sprawozdań stanowi, że mają one być sporządzone w formacie xHTML. Spółki przygotowujące sprawozdania skonsolidowane muszą przygotować również sprawozdanie otagowane, czyli w formacie XBRL.
Co trzeba zrobić z jednostkowym sprawozdaniem?
Struktura sprawozdania nie zmienia się, musi mieć jedynie inny format, xHTML, czyli format umożliwiający otwarcie takiego sprawozdania poprzez przeglądarkę internetową. Jednostki powinny się zatem zainteresować narzędziami na rynku, których funkcjonalności dotyczą przeformatowania z Worda czy PDF-a na xHTML. Obowiązek jest dość prosty. Największym ryzykiem w przypadku transformacji jest strona wizualna, ale jednak większość dostawców ma na tyle rozwinięte narzędzia, że nie powinno dojść do rozdźwięku między dokumentami w Wordzie i xHTML. Aplikacje są na tyle zaawansowane, że taką transformację robią w kilka minut.
Czy trzeba tagować również raport w innej niż polska wersji językowej, na przykład po angielsku?
Sama dyrektywa o tym nie mówi, aby trzeba byłoby tagować wersje językowe. Statutowe sprawozdanie w języku polskim powinno być otagowane. Aczkolwiek, patrząc na prerogatywy, taki wymóg może zostać wprowadzony. Niektóre z krajów podejmują już takie działania dotyczące rozszerzenia tego obowiązku o konieczność tagowania różnych wersji językowych. Na niedawnej konferencji o tematyce ESEF, KNF potwierdził, że widzi taką konieczność.
Jaka jest rola biegłego w kontekście sprawozdań finansowych przygotowanych zgodnie z ESEF?
Wymogi w stosunku do audytorów również się rozszerzają. Audytor będzie musiał się odnieść do mapowania znacznikami XBRL. Ocena badania audytora powinna zatem zostać rozszerzona o dodatkową opinię, która będzie dotyczyła procesu mapowania do taksonomii ESEF w przypadku sprawozdań skonsolidowanych. To nie będzie opinia z badania, ale będzie to procedura atestacyjna inna niż badanie czy przegląd. Audytorzy będą wykonywać procedury polegające na ocenie kompletności i poprawności tagowania i na tej podstawie wydana zostanie dodatkowa opinia. W ostatnim etapie badania będziemy musieli audytorowi przekazać otagowane sprawozdanie w odpowiednim formacie. Audytorzy będą wykonywać też procedury walidacji tych plików. W zależności od tego kiedy spółka będzie gotowa do przekazania, audytor może zacząć prace jeszcze na wcześniejszym etapie prac lub dopiero na etapie badania końcowego.
Czy biegły może to zrobić czy jest to usługa zakazana?
To wymóg dotyczący audytora, który został wybrany do badania sprawozdania finansowego spółki. Nie jest to usługa zabroniona, której audytor nie może wykonać. Obie opinie zostaną opublikowane równolegle (w ramach jednego dokumentu) i ten sam zespół wykona procedury z badania.
Czy biegły zrobi to w ramach badania statutowego czy jako dodatkową usługę?
Zakładam, że jest to dodatkowy zakres prac, zatem będzie to dodatkowy koszt dla spółki. Wymaga to dodatkowych procedur dla audytora i wiąże się z wydaniem kolejnego dokumentu, zatem będzie to wymagało ustalenia nowego, dodatkowego wynagrodzenia, a także często podpisania aneksu do umowy z firmą audytorską lub podpisania nowej umowy na dodatkowy zakres prac.
Czy sprawozdanie z działalności zarządu też ma być w xHTML?
Raport roczny składa się z kilku części: sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności zarządu i innych. Całość zatem stanowi raport roczny i dyrektywa unijna odnosi się do raportu rocznego, zatem uważam, że wszystkie te dokumenty powinny być w xHTML.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET
Czynników pozytywnych jest kilka, niektóre muszą się nałożyć wspólnie. Będąc umiarkowanym optymistą, można założyć, że WIG ma dużą szansę osiągnąć 100 tys. pkt w 2025 r. – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Geopolityka może mieć kluczowe znaczenie. Zobaczymy, jakie działania podejmie Donald Trump po zaprzysiężeniu. Czym innym bowiem są zapowiedzi, a czym innym konkretne kroki – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w BM PKO BP.
Ostatnie dni na warszawskiej giełdzie wlały nadzieje w serca inwestorów na udaną końcówkę roku. Czy faktycznie będzie ona należała do byków? Będziemy się nad tym zastanawiać we wtorek w Parkiet TV. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w BM PKO BP. Start rozmowy o godz. 12.00.
Polskie aktywa wróciły do łask inwestorów. Siłą znów zaczął imponować złoty, ale nastroje poprawiły się również na warszawskiej giełdzie. WIG20 w połowie listopada był przez chwilę poniżej 2100 pkt, ale byki wykazały determinację i obecnie nasz flagowy indeks utrzymuje się powyżej poziomu 2300 pkt. Obserwatorzy coraz odważniej mówią już o trwającym rajdzie św. Mikołaja na GPW. Czy nasz główny indeks może faktycznie zaatakować wyższe poziomy?
Przedsiębiorstwa w Polsce doświadczyły wzrostu kosztów działalności i musiały sobie z nimi radzić, często odkładając inwestycje w ICT. Czy ograniczając wydatki na ten cel firmy postępowały racjonalnie?
Otwarcie nowego tygodnia na światowych rynkach przyniosło wzrost notowań ropy naftowej. W pierwszej części dnia zyskiwała na wartości ponad 1 proc.
Obligacje zamienne na akcje MicroStrategy, firmy Michaela Saylora, są postrzegane jako wyjątkowa okazja dla inwestorów.
Standard E5, który dotyczy wykorzystania zasobów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), zamyka w klamrę wszystkie standardy środowiskowe.
Standard ESRS E5 Wykorzystanie zasobów oraz gospodarka o obiegu zamkniętym jest jednym z dziesięciu standardów tematycznych, które obok standardów przekrojowych ESRS 1 i 2 tworzą zestaw standardów powszechnych wprowadzonych w 2022 roku dyrektywą dotyczącą sprawozdawczości spółek w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD).
Podwójna istotność (ang. double materiality) stanowi fundamentalne założenie w ocenie wpływów działalności przedsiębiorstw na środowisko oraz ich wyniki finansowe.
Działalność przemysłowa, rozwój infrastruktury, nadmierna eksploatacja lasów to tylko niektóre z czynników, które przyczyniają się do gwałtownego spadku bioróżnorodności.
Kogo będzie dotyczyć standard tematyczny E3
Według (nieco stronniczej) analizy Forrester dla Diligent, przeciętna amerykańska firma oszczędza około 170 tysięcy euro rocznie, korzystając z oprogramowania ESG (takiego jak Diligent, rzecz jasna). Ale co, jeśli moja firma nie jest ani przeciętna, ani amerykańska?
W zeszłym roku zatrudnienie cięli i robili odpisy producenci gier mobilnych. Teraz przyszedł czas na pozostałych. W środę rynkiem zatrzęsła informacja od 11 bit studios.
Niespodziewanie prezes NBP Adam Glapiński przewrotnie przesunął perspektywę powrotu do obniżek stóp procentowych na 2026 rok.
Zbliżający się koniec grudnia to dobry czas na podsumowanie mijającego roku. Żeby to zrobić, cofnijmy się jednak o 12 miesięcy.
Enea, która opublikowała strategię do 2035 r., chciałaby przenieść elektrownie węglowe o mocy ok. 900 MW do tzw. zimnej rezerwy. Jednak nie było to konsultowane z rządem.
Inflacja za oceanem była zgodna z oczekiwaniami i utwierdziła inwestorów w przekonaniu, że za tydzień Fed zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp.
W listopadzie napływy do funduszy obligacji wyraźnie się zmniejszyły. Co ciekawe, był to najlepszy w tym roku miesiąc funduszy akcji.
Przy rekordowych zyskach w 2024 r. akcjonariusze banków mogą liczyć na wypłaty liczone łącznie w dziesiątkach miliardów złotych. W przeliczeniu na akcję największe mogą być dywidendy Santander BP czy ING BSK – prognozują analitycy.
Nowa linia o mocy 1 tys. t na dobę powstała za 300 mln zł. Wkrótce ruszy czwarta instalacja neutralizacji o zdolności 1,3 tys. t na dobę. Dzięki nim Azoty zwiększą moce produkcyjne w zakresie nawozów granulowanych.
Ponad 70 proc. pracy w branży finansowej może być w pełni wykonywane przez sztuczną inteligencję lub przy jej wsparciu – wynik z raportu Accenture.
Po medialnej burzy dwie prywatne stacje telewizyjne w Polsce trafią na listę spółek, których sprzedaż może zablokować rząd.
Polski broker w listopadzie wypadł z pierwszej trójki najaktywniejszych pośredników na GPW. Zagranica znów pokazała moc.
Inflacja nie jest już postrzegana jako problem. Znacznie poważniejszym zagrożeniem dla Polski jest m.in. sytuacja zewnętrzna.
Eksperci kilku czołowych biur maklerskich przedstawili strategie inwestycyjne na 2025 rok, wskazując jednocześnie faworytów wśród krajowych spółek.
Sztandarowa inwestycja byłego zarządu Orlenu została zatrzymana. Powodem jest brak rentowności. Na bazie tego, co już powstało, będzie realizowane przedsięwzięcie o nazwie Nowa Chemia. Ma być zyskowne. Nowy zakład ruszy najwcześniej w 2030 r.
Inflacja konsumencka była zgodna z prognozami. Rynek spodziewa się więc, że Fed obetnie stopy w grudniu, ale w styczniu raczej nie zmieni ich poziomu.
Z prawdziwą unią rynków kapitałowych będziemy mieli do czynienia dopiero wówczas, kiedy inwestor indywidualny z dowolnego kraju unijnego będzie mógł kupić akcje dowolnej małej spółki notowanej na jakimkolwiek rynku unijnym w prosty i tani sposób.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 r.?
Victoria Dom przydzieliła 128 inwestorom 86 277sztuk obligacji z planowanej na 100 tys. emisji serii Z o wartości 1 tys. zł każda i łącznej wartości 86,28 mln zł, podała spółka.
Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyły się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 0,91 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 0,70 procent.
Polskie akcje wracają do spadków. WIG20 stracił w środę 0,91 proc. i zakończył sesję poniżej 2300 pkt. Na innych rynkach było zielono.
Inflacja konsumencka w USA była w listopadzie zgodna z prognozami. Rynek spodziewa się więc, że Fed obetnie stopy w grudniu, ale w styczniu raczej nie zmieni ich poziomu.
Czynników pozytywnych jest kilka, niektóre muszą się nałożyć wspólnie. Będąc umiarkowanym optymistą, można założyć, że WIG ma dużą szansę osiągnąć 100 tys. pkt w 2025 r. – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Ruszyła analiza jednego z projektów, co może skutkować dużym odpisem. Wszystko wskazuje, że chodzi o „P8”. - Inwestorzy powinni przygotować się na najgorszy scenariusz, czyli zamknięcie projektu - uważa Krzysztof Tkocz, analityk DM BDM
Grupa Enea szacuje, że jej nakłady inwestycyjne wyniosą około 107,5 mld zł w latach 2024-2035 – poinformowała spółka w komunikacie dotyczącym nowej strategii, do 2035 r., zatwierdzonej przez radę nadzorczą. Spółka zakłada, że część elektrowni węglowych Grupy przejdzie do tzw. rezerwy zimnej, ale na razie z rządem na ten temat nie rozmawiała. Prezes Enei mówił w tym kontekście o wschodniej flance w energetyce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas