(Po?)pandemiczna jesień

Jesień zazwyczaj przynosi nowe wyzwania w ujęciu regulacyjnym, organizacyjnym i biznesowym. Powrót do normalności po okresie wakacyjnym w większości przedsiębiorstw wymaga określonych działań dostosowawczych wynikających z konieczności nadrobienia spowolnienia wywołanego sezonem urlopowym. Tym razem ta „normalność" jest inna niż kilkanaście miesięcy temu, co dodatkowo potęguje skalę niezbędnych działań. Staramy się oddać w poniższych tekstach specyfikę tych problemów.

Publikacja: 16.09.2021 12:56

Dr Mirosław Kachniewski, prezes Zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Dr Mirosław Kachniewski, prezes Zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Zaczynając od wyzwań biznesowych, należy wskazać, iż coraz wyraźniej widać nadchodzącą falę nowego wymiaru konkurencyjności, a konkretnie jej powiązanie z poszanowaniem środowiska i praw człowieka. Systematycznie podnoszone wymogi dotyczące raportowania czynników ESG (E – środowisko, S – sprawy społeczne, G – kwestie korporacyjne) powodują napływanie na rynek coraz szerszego zakresu danych, które nie mogą być ignorowane.

Przewidywane objęcie raportowaniem wszystkich dużych przedsiębiorstw (nie tylko notowanych na giełdach), począwszy od 2023 r., według jednolitego unijnego standardu, zbadanego przez biegłego, dostępnego do obróbki maszynowej spowoduje, że analiza tych danych stanie się głównym czynnikiem determinującym poziom konkurencyjności danego podmiotu. Możliwość łatwego porównania tych danych przez analityków, inwestorów, instytucje finansowe, przez różne grupy interesariuszy czy wreszcie przez klientów doprowadzi do tego, iż spółki, które nie przedstawią wiarygodnych danych w obszarze ESG na poziomie satysfakcjonującym poszczególne grupy odbiorców, nie tylko pozbawione zostaną finansowania, ale wręcz nie znajdą nabywców swoich produktów.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie