Typ fundamentalny: Trudny start metali szlachetnych

Początek nowego roku nie był zbyt łaskawy dla złota. Notowania kruszcu w poniedziałek po południu spadały o ponad 1 proc. i wróciły w okolice 1800 USD za uncję. Ponad 2 proc. na wartości traciło z kolei srebro.

Publikacja: 04.01.2022 05:11

Typ fundamentalny: Trudny start metali szlachetnych

Foto: Bloomberg

Nie brakuje natomiast głosów, że ten rok może należeć do metali szlachetnych, które mają być ochroną przed szalejącą inflacją. Powiew optymizmu widać było w ostatnich dniach 2021 r., kiedy to metale szlachetne zyskiwały na wartości, chociaż trzeba brać poprawkę, że wtedy mieliśmy też do czynienia z mniejszą płynnością rynkową. Notowaniom sprzyjała natomiast sytuacja na rynku walutowym.

– W ostatnich dniach pod pewną presją spadkową pozostawał amerykański dolar, co otworzyło notowaniom złota drogę do zwyżek. Niemniej, na razie na tym rynku panuje ostrożny optymizm, bowiem sprzedaż złota w krajach azjatyckich pozostaje przytłumiona ze względu na pandemię – wskazuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Jej zdaniem część odpowiedzi na pytania rynkowe mogą przynieść najbliższe tygodnie. – Ważne na rynku złota będą kolejne tygodnie, bowiem będą one testem popytu na złoto w Chinach. W kraju tym popyt na złoto sezonowo rośnie w okresie poprzedzającym obchody Nowego Roku Księżycowego, a te przypadają 1 lutego – dodaje Sierakowska. Oczywiście nadal obserwując sytuację na rynku metali szlachetnych, trzeba też brać pod uwagę wpływ ruchów z rynku walutowego.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Kacper Nosarzewski, 4CF: W poszukiwaniu czarnych łabędzi
Inwestycje
Amerykańskie akcje większy zysk przynoszą w okresie od listopada do kwietnia
Inwestycje
Czy warto pozbywać się akcji w maju?
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt