Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.06.2022 14:05 Publikacja: 03.06.2022 14:05
4 zdjęcia
ZobaczNiemal 60-letni Ford Taunus jest już oficjalnie zabytkiem na żółtych tablicach.
Foto: Giełda Klasyków
Już w 1911 roku Henry Ford uznał, że warto inwestować w rynek europejski i otworzył tu swoją pierwszą fabrykę. Wybór padł na angielski Manchester, a 14 lat później ruszyły zakłady w Niemczech. Pierwszy Taunus G39A, zwany garbatym (z niemieckiego „Buckeltaunus"), był wytwarzany od 1939 do 1942 roku, a potem od 1948 do 1952. Sukces przyszedł wraz z drugą generacją, która była już nowoczesną konstrukcją. Już tedy wprowadzono mniejszą i tańszą wersję 12M i większą, lepiej wyposażoną 15M. Pomysł chwycił. Do końca lat 60. wszystkie niemieckie modele Forda nosiły tę nazwę. Były wytwarzane w wielu wersjach aż do 1994 roku w siedmiu generacjach. Różniły się nie tylko nadwoziem, ale też klasą. Produkowano Taunusy 12 M, 15 M, 17 M, 20 M, 26 M, a im wyższy numer, tym wyższy segment. Oferowano czterodrzwiowe i dwudrzwiowe sedany, coupé, kombi, furgony i kabriolety. Dlaczego M? To ponoć od słowa „masterpiece", oznaczającego po angielski „arcydzieło".
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wartość pięciu najdroższych dzieł na polskich aukcjach przekroczyła w minionym roku 25 mln zł. Wśród najwyższych notowań znalazła się „Wieczerza Pańska”, na której Leopold Gottlieb zobrazował smutek życia w nędzy. Zdaniem ekspertów to właśnie on otwiera dyskusję o trendach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
Obrót dziełami sztuki i antykami w Polsce przekroczył w minionym roku 0,5 mld zł – wynika z majowego raportu GUS. Chociaż branża jest zgodna, że rynek wszedł w fazę stabilizacji, nie brakuje kolekcjonerów, którzy z powodzeniem grają na zwyżkę.
BMW 501 to piękna limuzyna z przełomu lat 50. i 60. XX w. Charakterystyczne owalne kształty kojarzyły się z barokowym stylem, więc zyskała przydomek „barokowy anioł” („Barockengel”). Dziś dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny i są dobrym pomysłem na lokatę kapitału.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Wielu znawców uważa go za jeden z najpiękniejszych modeli BMW w historii marki. E9 to sportowe coupé z przełomu lat 60. i 70., które ma styl i charyzmę, ale te piękne linie kryją trudny charakter.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas