Czy polityka Fedu zatrzyma wzrosty rynku cyfrowych walut?

Wyższe stopy procentowe w USA prawdopodobnie będą przeszkodą dla cyfrowych aktywów. Niektórzy przedstawiciele branży są jednak zdania, że gdy Fed zrobi sobie przerwę w zacieśnianiu monetarnym, notowania bitcoina mogą znów wystrzelić w górę.

Aktualizacja: 08.04.2022 07:59 Publikacja: 08.04.2022 05:00

Czy polityka Fedu zatrzyma wzrosty rynku cyfrowych walut?

Foto: Bloomberg

W ostatnich tygodniach rynek kryptowalut odżył i zniwelował większość strat, jakie poniósł w pierwszych miesiącach roku. Ostatnie dni przynoszą jednak pewne uspokojenie. Bitcoin oscyluje wokół 43 tys. USD i jest tylko około 5 proc. poniżej poziomu, z jakiego rozpoczynał 2022 r.

Fed w centrum uwagi

Środa była trzecim dniem z rzędu, w którym notowania najpopularniejszej kryptowaluty spadały. Początkowo cena bitcoina zeszła nawet poniżej 43 tys. USD, po raz pierwszy od dwóch tygodni. Później jednak kurs wyszedł nad tę barierę i tracił zaledwie 1 proc. Warto jednak pamiętać, że od połowy marca do końca ubiegłego miesiąca notowania bitcoina wzrosły o ponad 20 proc. Największa kryptowaluta ciągnęła za sobą cały rynek i w górę szły także ceny mniejszych tokenów.

Ten tydzień pokazuje jednak lekką przewagę sprzedających. Wśród największych kryptowalut najgorzej radzi sobie w tym roku solana, której notowania spadły o blisko jedną trzecią. Ethereum kosztuje 3,2 tys. USD i od początku roku staniało o ponad 12 proc. Obecnie kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi 2 bln USD.

Pesymistyczne nastroje na rynku krypto w tym tygodniu pojawiły się po jastrzębich komentarzach przedstawicieli Fed. Lael Brainard, członek Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej, powiedziała, że bank centralny będzie musiał szybko zmniejszyć swój bilans i nadal podnosić stopy procentowe w stałym tempie, aby powstrzymać rosnącą inflację.

Oczekiwania na największy wzrost stóp procentowych w USA od trzech dekad zmniejszają popyt na bardziej ryzykowne aktywa. Widać to również na rynku akcji – Nasdaq również znalazł się na celowniku niedźwiedzi.

Specjaliści przyznają, że współczynnik korelacji między bitcoinem a amerykańskimi akcjami wzrósł w ciągu ostatnich miesięcy.

– Aktywa kryptograficzne były postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją, ale ostatnio zachowywały się bardziej jak inne ryzykowne aktywa, takie jak akcje – stwierdził Caleb Tucker, dyrektor strategii portfela w Merit Financial Advisors.

Opublikowany w środę protokół z marcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) pokazał plany zmniejszenia bilansu Fed o ponad bilion USD rocznie, przy jednoczesnym „szybkim" podnoszeniu stóp.

– Protokoły FOMC potwierdziły nasze stanowisko, że prawdopodobnie nie jesteśmy jeszcze wolni od „burzliwych wód" na rynku kryptowalut – powiedział Sean Farrell, strateg ds. aktywów cyfrowych Fundstrat.

Sygnały płynące z Fed wskazują, że decydenci mogą być gotowi na podwyżkę o 0,5 pkt proc. już w maju.

– Wyższe stopy będą w przyszłości przeszkodą dla aktywów kryptograficznych – stwierdził Caleb Tucker z Merit Financial Advisors.

Bitcoin za milion?

Kryptowalutowy miliarder Michael Novogratz mówi, że gdy Fed zrobi przerwę w zacieśnianiu, bitcoin może zacząć ponownie mocno drożeć.

Novogratz, który kieruje Galaxy Digital Holdings, przewiduje, że bank centralny pod kierownictwem Jerome'a Powella pozostanie „przez jakiś czas bardzo jastrzębi" ze względu na wysoką inflację i prawdopodobnie wkrótce podniesie stopy procentowe o 0,5 pkt proc. Jednak gdy gospodarka zwolni, a Fed się wycofa, bitcoin wystrzeli w górę.

Novogratz powtórzył swoje przewidywania, że bitcoin osiągnie cenę 500 tys. USD, a ostatecznie 1 mln USD.

Bitcoin poruszał się ostatnio w wąskim przedziale – nie był w stanie znacząco przekroczyć pułapu 48 tys. USD.

Novogratz powiedział, że chociaż bitcoin w dużej mierze porusza się w korelacji z Nasdaq, może wkrótce wycofać się z tej relacji.

Nowy narybek

Obecnie nastroje na rynku kryptowalut nie napawają optymizmem. Wskaźnik Crypto Fear & Greed Index, obrazujący nastroje na rynku, wynosi 34, co oznacza strach. Jeszcze tydzień wcześniej indeks wynosił 52, co oznaczało neutralną wartość.

Na rynku panuje duża zmienność, a nastroje inwestorów szybko się zmieniają. Warto dodać, że wielu graczy na rynku krypto niedawno rozpoczęło swoją przygodę.

Nieco ponad 40 proc. posiadaczy kryptowalut po raz pierwszy kupiło aktywa cyfrowe w 2021 r. – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez amerykańską giełdę kryptowalut Gemini.

Badanie przeprowadzone w 20 krajach pokazuje, że 2021 r. był przełomowy dla kryptowalut, a inflacja w szczególności napędzała popyt na cyfrowe aktywa w krajach, które doświadczyły dewaluacji waluty.

Osoby, które obecnie nie posiadają kryptowalut i mieszkają w krajach, które doświadczyły dewaluacji waluty w stosunku do dolara amerykańskiego, były ponad pięć razy bardziej skłonne powiedzieć, że planują zakup kryptowalut jako zabezpieczenia przed inflacją.

Brazylia i Indonezja są światowymi liderami w adopcji kryptowalut. W tych krajach 41 proc. ankietowanych osób przyznało, że posiada kryptowaluty. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi odpowiednio 20 proc. i 18 proc.

Gemini odkryło, że 79 proc. osób, które zakupiły kryptowaluty w zeszłym roku, stwierdziło, że zdecydowało się na zakup aktywów cyfrowych ze względu na ich długoterminowy potencjał inwestycyjny.

Tylko 17 proc. Europejczyków zgłosiło, że posiadali aktywa cyfrowe w 2021 r., a tylko 7 proc. tych, którzy obecnie nie posiadają kryptowalut, powiedziało, że zamierzają w pewnym momencie kupić aktywa cyfrowe.

Inwestycje alternatywne
Odnaleziony polski Picasso
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje alternatywne
Małe sztabki i złote monety królują w rosnących zakupach Polaków
Inwestycje alternatywne
Pozycja długa na rynku sztuki
Inwestycje alternatywne
Retro jest w cenie: BMW 501. Barokowy anioł
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje alternatywne
Ciągle z klasą!
Inwestycje alternatywne
Wysoka cena niewiedzy