Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.01.2022 13:47 Publikacja: 28.01.2022 13:47
Mercedes serii 300 był największym i najszybszym samochodem seryjnym niemieckiej produkcji swoich czasów.
Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie
Mercedes, przystępując do prac nad serią 300, od początku podkreślał, że robi najlepszy samochód na świecie. Dopracowano właściwości jezdne, blisko 5-metrowe i ciężkie auto miało znakomite osiągi, 115-konny, sześciocylindrowy silnik pozwalał rozpędzić się do 160 km/h. Do tego świetnie zsynchronizowana, czterobiegowa skrzynia biegów, system podnoszenia tylnej osi zapewniający dobrą amortyzację nawet przy pełnym obciążeniu, wyciszone wnętrze, nowatorski system ogrzewania z układem wielu niezależnych nawiewów. Mercedes 300 stał się szybko ulubionym samochodem elit, w tym słynnego kanclerza Niemiec Konrada Adenauera, stąd przydomek limuzyny. Szef niemieckiego rządu podczas sprawowania urzędu do 1963 roku, a następnie do swojej śmierci w 1967 roku, miał sześć różnych modeli 300.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wartość pięciu najdroższych dzieł na polskich aukcjach przekroczyła w minionym roku 25 mln zł. Wśród najwyższych notowań znalazła się „Wieczerza Pańska”, na której Leopold Gottlieb zobrazował smutek życia w nędzy. Zdaniem ekspertów to właśnie on otwiera dyskusję o trendach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
Obrót dziełami sztuki i antykami w Polsce przekroczył w minionym roku 0,5 mld zł – wynika z majowego raportu GUS. Chociaż branża jest zgodna, że rynek wszedł w fazę stabilizacji, nie brakuje kolekcjonerów, którzy z powodzeniem grają na zwyżkę.
BMW 501 to piękna limuzyna z przełomu lat 50. i 60. XX w. Charakterystyczne owalne kształty kojarzyły się z barokowym stylem, więc zyskała przydomek „barokowy anioł” („Barockengel”). Dziś dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny i są dobrym pomysłem na lokatę kapitału.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Wielu znawców uważa go za jeden z najpiękniejszych modeli BMW w historii marki. E9 to sportowe coupé z przełomu lat 60. i 70., które ma styl i charyzmę, ale te piękne linie kryją trudny charakter.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas