Zacznę współcześnie. Przy całym szacunku i sympatii dla marki Fiat jest ona jedną z tych, które rozmieniły się na drobne. Owszem, finansowo jako koncern radzi sobie znakomicie. Przejęcie Chryslera i powołanie spółki Fiat Chrysler Automobiles uczyniło z włoskiej firmy giganta, który w swym portfelu miał m.in. takie marki jak Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati i Ram. W styczniu 2021 FCA połączyło się z francuskim PSA i do wspomnianych marek dołączyły: Citroën, Peugeot, DS, Opel i Vauxhall. Nowy megakoncern nosi nazwę Stellantis i jest teraz czwartym co do wielkości producentem samochodów na świecie.
Jednak Fiat jako marka jest cieniem dawnej potęgi. Proponowane przez nią samochody są w większości nijakie, słabe jakościowo i przestarzałe. Wyjątek to udany model 500 w wielu wariacjach. A przecież przed laty włoska marka, istniejąca od 1899 roku, produkowała samochody olśniewające, zapierające dech w piersiach i bardzo nowoczesne. Prym wiedzie wśród nich ekstrawagancki Fiat 8V zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie Salon International de l'Auto w Genewie w 1952 roku. Wywołał szok! Fiat przedstawił niemal kosmiczną wizję sportowego supersamochodu. Nazwano go Otto Vu, czyli 8V, od ośmiocylindrowego silnika 2.0. Wykonany został z lekkiego stopu aluminium, miał moc 117 KM i pozwalał na przyspieszenie 0–100 km/h w 12,6 sekundy, a prędkość maksymalna dochodziła do 192 km/h.
To dwudrzwiowe coupé ze szkieletowym podwoziem i niezależnym zawieszeniem na obu osiach wyprzedzało pod wieloma względami swoją epokę. Było produkowane tylko dwa lata i powstało zaledwie 114 egzemplarzy, więc trudno mówić tu o sukcesie, ale to model kultowy i bardzo wysoko wyceniany. Włoscy styliści chętnie tworzyli własne wersje nadwoziowe do Fiata 8V i każda z nich jest piękna i droga. Swego czasu Fiat 8V Coupé Zagato z roku 1955 był wyceniany przez dom aukcyjny RM Sotheby na około 1 700 000 euro. Fiat 8V Supersonic z nadwoziem Carrozzeria Ghia osiągnął cenę 1 800 000 dolarów.
Najbardziej ekstrawagancki wydaje się koncepcyjny Fiat 8V Demon Rouge zaprojektowany przez Giovanniego Michelottiego i zbudowany przez firmę Vignale. Wyróżnia go długa i zwężająca się maska z blisko osadzonymi reflektorami w owalnej kracie wlotu powietrza. Nie zamontowano w nim zderzaków, dzięki czemu zachowano płynną aerodynamikę konstrukcji. Kontrowersje budziła też linia dachu zakończona z tyłu rodzajem daszku nad szybą. Nie wszystkie te pomysły znalazły się w finalnej wersji Vignale, którą widzimy na zdjęciach, ale i tak budzi ona wielkie emocje. To model z 1955 roku, po gruntownej renowacji, wart prawdopodobnie około 1 500 000 dolarów. Takich perełek 8V jest na rynku niewiele, ale jeśli szukamy pewnej inwestycji, warto wziąć ten samochód pod rozwagę.