Rezultaty spółek rolnych zaczynają odkrywać to, jak mocno wojna uderza w produkcję i wzrost cen.
Raport dotyczący prowadzonych operacji opublikował Kernel. Widać, że w III kw. 2022 roku obrotowego (okres styczeń–marzec) działalność związana z przetwarzaniem oleju słonecznikowego spadła względem tego samego okresu poprzedniego roku o 38 proc. W parze z mniejszym przetwórstwem, o 28 proc., spadła także sprzedaż oleju. W tym wszystkim jednak największy, bo aż 53-proc. spadek, odnotowano, jeśli chodzi o zapasy ziarna w magazynach. Co ciekawe, we wspomnianym okresie 17-proc. skok zaliczył eksport zbóż.
Podobne dane podała także Astarta. W I kwartale wolumen sprzedaży cukru przez ukraińską grupę spadł o 44 proc. Jeszcze większy, bo 53-proc., spadek zaobserwowano, jeśli chodzi o sprzedaż oleju słonecznikowego. Jednocześnie widać również wpływ tych spadków na ceny. W pierwszych trzech miesiącach roku średnia cena tony cukru sprzedanego przez Astartę podskoczyła o 14 proc., a oleju słonecznikowego – o 25 proc. Widać jednak, że w przypadku tego produktu ceny będą jeszcze znacząco rosły, ponieważ cena tony nasion słonecznika wzrosła o 67 proc.
Czytaj więcej
Firma zamierza przeprowadzić kampanię siewną. Straty będą jednak znaczące.
Przypomnijmy, że przez większą część I kwartału ukraińskie firmy funkcjonowały w normalnych warunkach. Obecnie największym problemem są zamknięte czarnomorskie porty, przez które odbywał się eksport towarów. Wprawdzie prowadzone są prace nad eksportowaniem produktów koleją, jednak jak podkreślają eksperci Kernela, prace nad stworzeniem tego kanału są trudne. Dodatkowo, w ten sposób można przetransportować znacznie mniej zbóż i olejów niż drogą morską.