Strategia dla Mispolu

Nowa szefowa Mispolu Mirosława Achinger zapowiada, że firma może wejść w nowe segmenty rynku. Nie wyklucza przejęć

Publikacja: 10.10.2009 01:06

Strategia dla Mispolu

Foto: GG Parkiet

Chcemy oprzeć strategię na dwóch podstawach. Pierwsza to rozwój organiczny. Pracowałam kilka tygodni jako doradca Mispolu i dostrzegłam pewne szanse, które chcemy wykorzystać. Chodzi o segmenty, w których Mispol jest już obecny, ale nie wykluczamy też wejścia w nowe branże – mówi Mirosława Achinger.

Dodaje, że bardzo perspektywiczny jest m.in. segment karmy dla zwierząt. Oprócz tego Mispol wytwarza też dania gotowe, konserwy i pasztety. Z kolei należąca do grupy Agrovita zajmuje się przetwórstwem owocowo-warzywnym.

[srodtytul]Zakupy wciąż aktualne[/srodtytul]

Mirosława Achinger wcześniej pracowała m.in. w firmie Unilever. Została wybrana na stanowisko prezesa Mispolu w czwartek, po tym jak z kierowania suwalską spółką zrezygnował Marek Piątkowski. Przyczyną jego decyzji były rozbieżności co do strategii. Chciał, aby Mispol rozwijał się skokowo, m.in. przez duże przejęcia. Z kolei największy akcjonariusz spółki, Marek Jutkiewicz, twierdził, że lepszy będzie rozwój stopniowy.

To jednak nie znaczy, że Mispol rezygnuje z przejęć. Ma to być drugi element strategii. – Nie wykluczamy akwizycji, jeśli pojawi się jakaś ciekawa propozycja – podkreśla szefowa Mispolu. Pytana, czy spółka nie potrzebuje do realizacji planów dodatkowego kapitału, odpowiada, że na razie nie. Niedawno Mispol przeprowadził emisję akcji. Kolejna oferta byłaby możliwa, gdyby pojawiły się jakieś konkretne potrzeby, np. akwizycje.

[srodtytul]Drugie półrocze będzie lepsze[/srodtytul]

Nowa prezes twierdzi, że jest za wcześnie, by mówić o szczegółach strategii dla Mispolu, w tym o planowanych, docelowych wynikach finansowych. – Strategię zaprezentujemy prawdopodobnie w I kwartale przyszłego roku – zapowiada.

Pierwsze półrocze tego roku nie było dla Mispolu zbyt udane. Zawirowania na rynku walutowym i drogie surowce przyczyniły się do tego, że grupa miała 6 mln zł straty netto, przy 132 mln zł przychodów ze sprzedaży. Marek Piątkowski twierdzi, że w III kwartale spółka wypracowała już pokaźny zysk.

Marek Jutkiewicz w rozmowie z „Parkietem” stwierdził, że w przyszłym roku firma powinna skokowo poprawić sprzedaż, a w dłuższym terminie osiągnąć rentowność EBIDTA na poziomie co najmniej 12 proc. Teraz, wliczając walory nowej emisji, Jutkiewicz kontroluje około 14 proc. kapitału Mispolu. Zapowiada, że chce dojść co najmniej do progu 33 proc.

Handel i konsumpcja
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Obligacje Żabki warte miliard jak ciepłe bułeczki
Handel i konsumpcja
Colian łączy siły z niemieckim Gubor Schokoladen
Handel i konsumpcja
Nieoczekiwany efekt wojny celnej. Pierwsze próby podnoszenia cen
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP