Eurocash: Dzięki rozwojowi sieci sklepów mają wzrosnąć przychody

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku Eurocash osiągnął 22-proc. wzrost sprzedaży. W ocenie spółki było to możliwe głównie dzięki akwizycjom dokonanym w 2014 r.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:08 Publikacja: 22.08.2015 06:00

Eurocash: Dzięki rozwojowi sieci sklepów mają wzrosnąć przychody

Foto: GG Parkiet

Wyłączając sprzedaż przejętych firm, obroty wzrosły o ponad 3,5 proc. w ujęciu rok do roku. Spadł natomiast zysk netto.

– Wyniki Eurocashu oceniam dosyć neutralnie, ponieważ były one mniej więcej zbieżne z konsensusem rynkowym i nieznacznie słabsze od moich założeń – mówi Adrian Górniak, analityk DM BDM. Jego zdaniem niepokoić mogą dwie rzeczy. Marża brutto, która ponownie okazała się niższa niż 10 proc. (negatywny wpływ ma duży udział wyrobów tytoniowych i produktów impulsowych w przychodach) oraz ujemne wyniki sprzedaży porównywalnej (LFL) w formatach Cash & Carry oraz Delikatesy Centrum.

– Sprzedaż porównywalna okazała się dużo słabsza, niż oczekiwała większość rynku. Pozytywnym zaskoczeniem jest dla mnie bardzo dobry cash flow operacyjny, który w II kwartale wyniósł ok. 466 mln zł, a to z kolei pozwoliło obniżyć zadłużenie netto w relacji do EBITDA do poziomu 1,2x – dodaje Górniak.

Rynek produktów szybkozbywalnych w I półroczu tego roku pozostawał pod wpływem silnej konkurencji i presji deflacyjnej – ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w tym okresie średnio o 2,9 proc. – W tych warunkach zanotowaliśmy dynamiczny wzrost sprzedaży – komentuje Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocash.

Drugie półrocze jest zazwyczaj pod względem wyników bardziej udane dla Eurocashu. Górniak spodziewa się znacznego wzrostu przychodów w tym okresie w porównaniu z 2014 r. Duże przełożenie na sprzedaż w jego ocenie powinien mieć rozwój sieci sklepów oraz „mariaż" z Kolporterem. Dostrzega jednak kilka punktów newralgicznych.

– Kluczowa powinna być poprawa miksu sprzedażowego (a tym samym zniwelowanie erozji marż), co według mnie może być problematyczne. Pod presją mogą być także odczyty sprzedaży porównywalnej. Jednocześnie nie spodziewałbym się poprawy EBITDA – twierdzi analityk DM BDM.

W piątek po południu za akcje Eurocashu inwestorzy płacili po 43 zł. Kurs rósł o 0,9 proc.

Handel i konsumpcja
Nieoczekiwany efekt wojny celnej. Pierwsze próby podnoszenia cen
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia