Produkcja wódki zniknie z Łańcuta?

Marie Brizard Wine&Spirits chce przenieść produkcję wódki Krupnik do Starogardu Gdańskiego. Pracę w łańcuckim zakładzie może stracić 140 osób – ostrzegają związkowcy.

Publikacja: 09.11.2015 14:50

Produkcja wódki zniknie z Łańcuta?

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski Jakub Ostałowski

O tym, że istniejąca od 250 – lat Fabryka Wódek w Łańcucie znacznie ograniczy swoją produkcję w 2016 roku, jej pracowników pod koniec października 2015 r. poinformował Dariusz Jemioła, dyrektor zarządzający polskim biznesem Marie Brizard Wine&Spirits w Polsce (na GPW firma występuje nadal pod nazwą Sobieski) – poinformowali związkowcy. To trzeci producent wódki w Polsce, po EDC i Stock Polska, do którego należą takie marki jak Sobieski i Krupnik.

Od Facebooka po europosłów

- W pierwszych dwóch miesiącach 2016 roku do zakładu w Starogardzie Gdańskim zostanie przeniesiona produkcja czystej wódki Krupnik w butelkach 0,7 litra, co stanowi 80- proc. łącznej produkcji naszego zakładu. Do końca 2016 roku to samo ma się stać z Krupnikiem smakowym, którego udziały wynoszą ok. 10 proc. tego, co produkujemy – mówi Anna Kusz, przewodniczącą Związku Zawodowego Pracowników Fabryki Wódek w Łańcucie.

Co na to Marie Brizard Wine&Spirits? Zgodnie z naszą polityką nie komentujemy plotek – mówi Simon Zaks, rzecznik grupy.

Władza firmy poprosiły związkowców o przygotowanie własnej propozycji dobrowolnych odejść – informują związkowcy. Jak podaje Anna Kusz, pracę może stracić co najmniej 140 osób spośród 159 zatrudnionych aktualnie w fabryce.

Co więcej pracownicy obawiają się, że przy tak ograniczonej produkcji (zostałyby tylko likiery oraz mało popularne wódki Polonez i sprzedawany na eksport Estate), zakład w ogóle zostanie zlikwidowany.

- Boimy się o nasze miejsca pracy Łańcut jest małym miastem, a tutejsza fabryka wódek jest jednym z ostatnich działających tu zakładów – zaznacza Anna Kusz.

Aby obronić fabrykę, pracownicy założyli na Facebooku profil „Wspieramy Fabrykę Wódek Polmos Łańcut". Do tej pory polubiło go ponad 900 osób.

- Z prośbą o pomoc zwróciliśmy się także do władz lokalnych, posłów i europosłów. Liczmy, że uda się jeszcze zmienić decyzję Marie Brizard Wine&Spirits – zaznacza Anna Kusz.

Głos w sprawie Łańcuta zabrał już zarząd powiatu łańcuckiego. W oficjalnym piśmie zaapelował do władz Marie Brizard Wine&Spirits, aby „rozważył możliwość inwestowania w ten wartościowy zakład produkcyjny, tym bardziej, że istnieją możliwości pozyskania dodatkowych funduszy z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 oraz z Osi dla Przedsiębiorców z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020".

Szukają oszczędności

Pracownicy łańcuckiego zakładu dziwią się decyzji zarządu firmy, tym bardziej, że Krupnik sprzedaje się bardzo dobrze.

– Do końca 2015 roku jego produkcja ma odbywać się bez przerwy, w październiku pracowaliśmy nawet na trzy zmiany – zaznacza szefowa związku.

W kwietniu tego roku Jean-Noël Reynaud, prezes Marie Brizard Wine&Spirits powiedział, że zakład w Starogardzie Gdańskim odgrywa kluczową rolę w Polsce. Brakuje mu jednak sekcji destylacji będącej częścią istniejącej destylarni. Dzięki niej firma będzie kontrolować tam cały proces produkcji wódki, od destylacji po butelkowanie. Inwestycja poprawi także rentowność biznesu w Polsce. W sumie unowocześnienie zakładów w Polsce i na Litwie powinno przełożyć się wzrost zysku EBITDA o ponad 10 mln euro rocznie. Blisko rok temu Marie Brizard Wine&Spirits ogłosił strategię „Powrót do gry 2018". Zakłada ona m.in., że w 2018 r. przychody grupy będą wynosić 420-460 mln euro, a marża EBITDA 12-15 proc.

Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF