– Celem Gino Rossi jest poprawa marży wyjściowej (intake) o 6 pkt na kolekcję jesień–zima 2016 r. Już kolekcja wiosenna będzie z lepszą marżą intake o 4–5 pkt. Dzięki temu, nawet gdyby była tak samo duża presja na promocje jak w tym roku, marża brutto w 2016 r. powinna wzrosnąć. Będzie to dotyczyło sprzedaży detalicznej w sieci stacjonarnej (bez internetu i hurtu), czyli wyższa marża ma dotyczyć około 60 proc. przychodów obuwniczego Gino Rossi – mówi prezes Tomasz Malicki.
Skąd ma przyjść poprawa?
W tym roku niższe marże, spowodowane dużymi wyprzedażami, były głównym powodem obniżenia prognozy wyniku EBITDA na 2015 r. Zdaniem Malickiego wyższa marża intake będzie efektem zmian w systemie produkcji, m.in. zastosowania innych materiałów używanych do podszewek czy podeszew przy zachowaniu jakości. – Poza tym zwiększymy wydajność produkcji o 15 proc. w przejętym w 2014 r. zakładzie w Łosinie – wzrośnie liczba produkowanych par butów, dzięki czemu koszty stałe rozłożą się na większą liczbę par. Mamy też zbudowaną wcześniej bazę kopyt i form obuwniczych potrzebnych do produkcji, z których możemy teraz korzystać, zmniejszając koszty produkcji – wyjaśnia.
Zarząd jest zadowolony z rentowności sieci detalicznej odzieżowego Simple Creative Products, która na poziomie operacyjnym wynosi 24 proc. i ma zostać utrzymana.
Ale także w tej marce zarząd chce podnieść na koniec 2016 r. marże intake (o 2–3 pkt). – Już kolekcja wiosna–lato 2016 będzie realizowana po takiej marży, będzie to dotyczyło około 85 proc. przychodów Simple (z wyłączeniem komponentów). Wzrost marży będzie efektem obniżenia cen zakupu materiału do produkcji. Ceny części oferty, np. koszul i spodni, spadną o około 7 proc., aby stały się bardziej dostępne także w mniejszych miastach – wyjaśnia prezes.
Zaznacza, że skoro rentowność Simple jest bardzo dobra, teraz celem jest zwiększenie skali, czyli wzrost przychodów, co przy obniżeniu kosztów ogólnych i zarządu spowoduje duży efekt dźwigni operacyjnej i może podwoić rentowność netto tej spółki. – Zakładamy, że sprzedaż Simple na mkw. utrzyma się w 2016 r. na obecnym poziomie, czyli blisko 1360 zł na mkw. – dodaje.