Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.02.2016 05:00 Publikacja: 24.02.2016 05:00
Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours.
Foto: Archiwum
Touroperatorzy, którzy nie dysponują zdywersyfikowanym portfelem oferowanych kierunków, będą jego zdaniem mieć problem. Rainbow Tours pokazało odporność na wspomniane zawirowania i dostosowało się do trudnej rzeczywistości, rezygnując bądź ograniczając wyjazdy do ryzykownych krajów, np. Tunezji lub Egiptu.
– Niemniej obecnie portfolio wielu przewoźników – w tym Rainbow Tours – koncentruje się na europejskiej części basenu Morza Śródziemnego, co stwarza niebezpieczeństwo wzrostu konkurencji w tym regionie. Konsekwencją może być więc spadek marży – ostrzega Krajczewski. Dotychczas spółki takie jak Rainbow Tours korzystały na taniejącej ropie naftowej, w związku z czym drożejący dolar nie był aż tak wielkim niebezpieczeństwem. – Wydaje się jednak, że ceny ropy osiągnęły już dno, co przy dalszym osłabianiu się złotego również może powodować spadek rentowności – uważa Krajczewski.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Łączą się dwie rodzinne firmy produkujące słodycze – polski Colian i niemiecki Gubor Schokoladen. Szczegółów finansowych fuzji nie podano, ale powstaje gigant produkujący około 85 tys. ton słodyczy rocznie.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Odnotowaliśmy pierwsze doniesienia o próbie podnoszenia cen przez chińskie zakłady produkcyjne. To znak, że amerykańsko-chińska licytacja na cła nie we wszystkich branżach oznaczać może zalew tanich towarów.
O ponad 10 proc. spadał kurs akcji polkowickiej grupy obuwniczo-odzieżowej CCC w ostatnią środę kwietnia. Analitycy widzą dwa powody.
Najwięksi giełdowi detaliści kończą pierwszy kwartał obrotowego roku. Był słabszy pod względem koniunktury niż analogiczny okres 2024 r.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
VRG kończy restrukturyzację sklepów odzieżowych. W 2025 r. zadba o ruch w salonach i franczyzę – zapowiedział Mateusz Kolański, prezes modowo-jubilerskiej grupy. Dywidenda może być mniejsza niż w ubiegłym roku – sygnalizuje zarząd.
Akcje handlowej spółki drożeją ósmą sesję z rzędu. Kurs właśnie ustanowił nowe, historyczne maksimum. Dino jest już droższe od PZU i Pekao.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas