Dzieje się tak, ponieważ – po latach nadwyżek – popyt na cukier na światowym rynku zaczął przewyższać jego podaż. W ostatnim czasie podwyżki nabrały jeszcze tempa.
– Wynika to z opóźnień w eksporcie cukru z Brazylii, największego producenta tego surowca na świecie – wyjaśnia Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ. Przyczyniają się do tego, jak wyjaśnia, obfite ulewy i opóźniające się zbiory trzciny cukrowej w tym kraju.
Wprawdzie możliwa jest korekta cen cukru, jednak szanse, że w dłuższym czasie cukier znacząco stanieje, są niewielkie. Łukasz Chmielewski z Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA) zakłada wręcz, że jego ceny utrzymają się na wysokim poziomie do końca 2016 roku.
– Biorąc pod uwagę sytuację na światowym rynku cukru, można oczekiwać kontynuacji wzrostu jego ceny w Polsce. Wyższe ceny cukru znajdą również odzwierciedlenie w wyższych cenach produktów, w których jest on wykorzystywany, takich jak słodycze, przetwory owocowe czy też napoje – uważa Jakub Olipra. Podwyżki cen mogą być jedynym ze sposobów na podreperowanie słabszych wyników.
– Ceny kontraktowe cukru na 2016 rok były wyższe niż w roku poprzednim – mówi Mariusz Popek, prezes giełdowego Otmuchowa, specjalizującego się między innymi w produkcji słodyczy i przekąsek. – Dla całej branży może to oznaczać obniżenie marż, a dla konsumentów wzrost cen końcowych niektórych produktów – dodaje.