Kontrakt o wartości 3,2 mln zł dotyczący projektu i wdrożenia układu przenośnikowego zostanie zrealizowany w IV kwartale bieżącego roku. Oznacza to, że w II półroczu WDX zrealizuje zamówienia dla dystrybutora samochodowych części zamiennych o łącznej wartości 7,7 mln zł. Współpraca między podmiotami w poprzednich okresach zaowocowała realizacjami m.in. na Łotwie, w Chorwacji i przede wszystkim w Polsce.

– Zamówienia logistyczno-magazynowe przygotowywane w systemie pod klucz, od projektu poprzez integrację systemów aż do ich wdrożenia, nie są w Polsce jeszcze popularne, ale wierzymy, iż wraz z rosnącą dojrzałością rynku będziemy mieli okazję coraz częściej je realizować – mówi Marek Skrzeczyński, prezes WDX.

W Polsce spółce pomaga bardzo dobra sytuacja na rynku nieruchomości magazynowo-przemysłowych. – W I półroczu 2016 r. firmy podpisały umowy najmu na 1,3 mln mkw., co jest najlepszym wynikiem w historii. Deweloperzy oceniają pozytywnie perspektywy dalszego rozwoju tego sektora – na koniec I półrocza w budowie było 742 tys. mkw., z czego 51 proc. na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu – komentuje Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL. – Bardzo wysoki popyt przyczynił się również do najniższego w historii rynku nowoczesnych nieruchomości magazynowo-przemysłowych poziomu pustostanów – wolnych jest jedynie 6,1 proc. krajowych zasobów – dodaje. Operatorzy logistyczni i sieci handlowe to najbardziej aktywni najemcy na rynku magazynowym w Polsce. W I półroczu 2016 r. te dwa sektory wynajęły 728 tys. mkw., z czego 525 tys. mkw. stanowiły nowe umowy i ekspansje.

– Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wyniosły 10,58 mln mkw. na koniec I półrocza. Biorąc pod uwagę wysoką aktywność deweloperów, rynek ma szansę przekroczyć granicę 11 mln mkw. podaży jeszcze w tym roku – kończy Olszewski. TDA