Przedmiotem wezwania jest 9 452 078 akcji, stanowiących 34 proc. udziałów w Gobarto (do niedawna PKM Duda) . Drobiowy potentat, który obecnie posiada 66 proc. udziałów w tej firmie w pierwszym okresie zapisów oferuje 6,7 zł za akcję. Daje 11,7-procentową premię w porównaniu z ceną zamknięcia z 8 listopada 2016 r., 9,7-procentową premię w porównaniu z 3-miesięczną średnią ceną rynkową oraz 8,9-procentową premię w porównaniu z sześciomiesięczną średnią ceną rynkową ważoną obrotami akcji Gobarto.
Od 17 grudnia do końca zapisów planowanego na 16 stycznia 2017 r. oferowana cena będzie niższa i będzie wynosić 6,15 zł. Termin przyjmowania zapisów może zostać wydłużony – zaznacza Cedrob.
- Cedrob, jako większościowy udziałowiec w Gobarto, ma ambitne i dalekosiężne plany związane z tą firmą. Przygotowujemy szeroko zakrojony, kilkuletni plan inwestycyjny, szacowany na kilkaset milionów złotych. Chcemy rozwinąć m.in. fermy tuczowe i zarodowe, a także rozwinąć i zintegrować łańcuch dostaw, chociażby w obszarze pasz – komentuje Andrzej Goździkowski, prezes Cedrobu. - Wspomniane inwestycje są kapitałochłonne i charakteryzują się długą stopą zwrotu. Jako inwestor branżowy i długookresowy wiemy, że możemy zapewnić Gobarto rozwój i pogłębić integrację w ramach naszej grupy – wszystko to wpisuje się w realizację naszej strategii. Akcjonariusze mniejszościowi są natomiast w sposób naturalny nastawieni na inne cele, takie jak chociażby szybsze zyski, czy wypłata dywidendy – dodaje.
Co więcej, jak zaznacza, w obecnych warunkach rynkowych skłonność inwestorów giełdowych do niezbędnego dokapitalizowania spółki na tak szeroką skalę również oceniam jako ograniczoną.
Jeżeli Cedrob osiągnie przynajmniej 90 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu, zamiarem Wzywającego będzie przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych.