Rekordowy wzrost w Rumunii zapewniała głównie marka Zarea, a także wejście w rynek cydru. Był on także wspierany zwiększonymi zakupami dystrybutorów przed wprowadzoną we wrześniu podwyżką cen – informuje Ambra.
Do zwiększenia sprzedaży w Polsce przyczyniły się zarówno droższe wina sprzedawane w sklepach sieci Centrum Wina, gastronomii czy za pośrednictwem portalu Winezja.pl, jak również wina ze średniej półki cenowej, a w szczególności marka Fresco, która umocniła pozycję lidera w swoim segmencie cenowym – podaje firma. Latem (pierwszy kwartał roku obrotowego Ambry zaczyna się 1 lipca) rosła także sprzedaż win musujących, na czym skorzystały główne marki Ambry: Dorato i Cin&Cin.
Najniższą dynamikę sprzedaży odnotowały nadal rynki Czech i Słowacji, jednak dzięki ulepszonej strukturze asortymentu poprawiły się marże i wyniki finansowe – zaznacza Ambra.
- W kolejnych kwartałach nadal będziemy aktywnie wspierać sprzedaż naszych marek w kluczowych kategoriach, czyli w winach spokojnych, musujących i cydrze oraz w szybko rosnącym segmencie win premium poprzez sieć sklepów Centrum Wina i sprzedaż do gastronomii. Kontynuacja programu wzrostu i efektywności kosztowej będzie drugą obok wzrostu sprzedaży dźwignią dalszej poprawy wyników finansowych grupy – zapowiada Robert Ogór, prezes Ambry.
Nieco niższa rentowność marży ze sprzedaży w pierwszym kwartale bieżącego roku związana była przede wszystkim ze zmianą struktury asortymentu w Rumunii (wzrost udziału alkoholi mocnych i cydru) oraz podwyższoną opłatą produktową na tym rynku. Obniżka wydatków marketingowych w pierwszym kwartale zaowocowała wzrostem zysku brutto ze sprzedaży o 14,7 proc.