Strategia realizowana w ostatnich latach zapewniła STGroup szybki rozwój, którego dynamika znacznie przekraczała tempo wzrostu rynku. Obserwowane w ostatnich miesiącach zmiany otoczenia rynkowego, w postaci pogorszających się warunków makroekonomicznych, obniżenia tempa wzrostu rynku IT, wzrostu konkurencji, i postępującej erozji marż, miały istotny wpływ na osiągnięte przez Spółkę wyniki finansowe. Na sytuację Spółki ma także wpływ realizacja zobowiązań inwestycyjnych, podjętych w 2000 r. W tej sytuacji Zarząd STGroup SA zdecydował o rewizji zasad funkcjonowania Spółki, sformułowaniu nowej strategii i przeprowadzeniu restrukturyzacji, która lepiej dostosuje Spółkę i jej Grupę Kapitałową do funkcjonowania w obecnych warunkach rynkowych.
Nowa strategia STGroup, której elementy związane z działalnością dystrybucyjną wdrażane są od kilku tygodni, zakłada koncentrację STGroup na dystrybucji zaawansowanych produktów i rozwiązań technologicznych oraz sprzedaży przez spółki zależne profesjonalnych usług, będących uzupełnieniem oferty dystrybucyjnej. STGroup będzie pełniła funkcje dystrybutora - zapewniając usługi logistyczne, finansowe i wsparcie marketingowe oraz dotychczasowy pakiet usług dodanych. Jednocześnie część zasobów i kompetencji zostanie wydzielona do STG Capital Sp. z o.o., co pozwoli na koncentrację zarządzania zasobami grupy i optymalizację kosztową prowadzonej działalności dystrybucyjnej.
Restrukturyzacja grupy kapitałowej polegać będzie na organizacyjnym i operacyjnym dostosowaniu STGroup oraz poszczególnych podmiotów grupy do realizacji nowej strategii. Planowane jest przeniesienie części zasobów grupy do STG Capital Sp. z o.o., która będzie pełniła funkcje koordynujące, integrujące i rozwijające ofertę usług konsultingowych, instalacyjnych, szkoleniowych i serwisowych. Strategia STG Capital zakłada oferowanie profesjonalnych usług do partnerów STGroup i wykorzystanie kanału sprzedaży STGroup do plasowania oferty spółek zależnych.
Planowane jest przeniesienie posiadanych przez STGroup udziałów w Voyager.com Sp. z o.o. i Spin Sp. z o.o. oraz akcji Internet Idea SA do STG Capital Sp. z o.o., która obecnie kontroluje spółki Soft-tronik Education Center Sp. z o.o. i Repair&Maintenance Service Sp. z o.o. W wyniku tych operacji STGroup stanie się podmiotem dominującym w stosunku do STG Capital, której nazwa zostanie zmieniona na STG Services Sp. z o.o. Na poziomie formalno-prawnym i organizacyjnym nastąpi wyraźny rozdział działalności dystrybucyjnej od pozostałych zasobów grupy, przy ich jednoczesnej koncentracji.
Zarządzanie grupą będzie oparte na maksymalnym wykorzystaniu synergii poszczególnych spółek w obszarach strategii, kosztów oraz efektów skali. Wykorzystana zostanie w szczególności komplementarność poszczególnych rodzajów oferowanych usług, nastąpi koncentracja zasobów osobowych, organizacyjnych oraz strukturalnych. W efekcie wzrośnie efektywność działalności poszczególnych spółek grupy.
Równolegle z realizowanym procesem restrukturyzacyjnym, Spółka prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami zarówno dla działalności dystrybucyjnej, jak i spółek grupy.