Schneider Electric może przejąć Legrand

Sąd apelacyjny odrzucił weto Komisji Europejskiej dotyczące zakupu przez francuskiego producenta sprzętu elektrotechnicznego Schneider Electric miejscowej firmy tej branży Legrand. Decyzja ta osłabia autorytet władz antymonopolowych UE, ostro krytykowanych za utrudnianie fuzji i przejęć.

Publikacja: 23.10.2002 09:15

Zdaniem sądu apelacyjnego, Komisja Europejska przedstawiła błędną analizę przejęcia spółki Legrand przez jej większego partnera Schneider Electric i dlatego sprzeciw wobec tej transakcji został odrzucony. Władze UE mogą odwołać się od tej decyzji do Trybunału Europejskiego, ale wówczas rozważana byłaby tylko strona prawna sporu, nie zaś kwestie merytoryczne.

Schneider kupił Legrand w sierpniu 2001 r. za 7 mld euro, aby stworzyć największą na świecie firmę wytwarzającą sprzęt elektrotechniczny. Następnie pod naciskiem władz antymonopolowych zgodził się sprzedać 98-proc. udział w przejętej spółce za 3,63 mld euro, a więc po znacznie niższej cenie. Nabywcami mają być amerykańska firma Kohlberg Kravis Roberts i francuski holding Wendel Investissement.

Po wyroku sądu apelacyjnego Schneider musi zdecydować, czy sfinalizować tę ostatnią transakcję, czy też wycofać się z niej, płacąc 180 mln euro. W tym ostatnim wypadku Komisja Europejska mogłaby ponownie zbadać przejęcie Legrand, ale uwzględniając jej skutki tylko dla rynku francuskiego.

Obecne odrzucenie weta jest już drugą porażką władz antymonopolowych UE. W czerwcu sąd apelacyjny wydał analogiczny wyrok w sprawie przejęcia brytyjskiej firmy turystycznej First Choice Holidays przez miejscową MyTravel Group.

Decyzja dotycząca połączenia Schneider Electric z Legrand wzmacnia przekonanie przeciwników polityki antymonopolowej UE o jej wadach. Podkreślają oni potrzebę scalania w Europie szeregu branż, aby poprawić ich efektywność w okresie wyjątkowo złej koniunktury. Tymczasem sprzeciw Komisji Europejskiej utrudnia ten proces.

Krytyka nasiliła się, gdy w 2001 r. władze UE nie zaaprobowały zakupu przez amerykański koncern General Electric tamtejszej firmy Honeywell International. Sprzeciw budzi zwłaszcza fakt, że - w przeciwieństwie do zasad obowiązujących w USA - Komisja Europejska nie musi uzasadnić negatywnej decyzji o zablokowaniu fuzji czy przejęcia.

Wprawdzie pod naciskiem krytyki organ wykonawczy UE dokonał przeglądu obowiązujących w tej dziedzinie reguł, ale dotychczas nie wprowadzono istotnych zmian. Sąd apelacyjny stara się jak najszybciej rozpatrywać tego rodzaju sprawy, ale nawet takie postępowanie opóźnia fuzje i przejęcia o około 10 miesięcy, poważnie utrudniając ich finalizację.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego