i deklaracje majątkowe
Część bankowców uważa, że do wycofania aktywów z Polski mogą skłaniać dwa czynniki: podatek od odsetek bankowych oraz deklaracje majątkowe. Zgodnie z prawem, osoba mająca konto w innym kraju, powinna wykazać w zeznaniu PIT dochód uzyskany np. z lokaty i zapłacić od tego podatek. Jednak osób, które na taki krok chciałyby się zdecydować, jest niewiele. Informacji na temat klienta na pewno nie będą udzielać banki szwajcarskie, które słyną z przestrzegania tajemnicy bankowej. Udostępniają one takie dane jedynie w wyjątkowych przypadkach, gdy chodzi o przestępstwa karne, terroryzm czy handel narkotykami.
Jednak głównym powodem eksportu kapitału za granicę mogą stać się deklaracje majątkowe. Któż bowiem, dysponując dużym majątkiem, zaryzykuje i powierzy urzędowi skarbowemu szczegółową informację o swoim majątku? Wiele osób ma w związku z tym poważne obawy. Według jednego z doradców, obsługiwany przez niego klient opowiadał, że kilka dni po dokładnej kontroli skarbowej, w czasie której musiał ujawnić stan swojego posiadania, złodzieje włamali się do jego mieszkania.
Banki szwajcarskie
zainteresowane Polską
W zgodnej opinii bankowców, ci, którzy chcieli założyć konto za granicą, już to zrobili z pominięciem obowiązującego jeszcze miesiąc temu prawa dewizowego. Aktywne na rynku polskim są banki szwajcarskie, takie jak The Pictet&Cie, Bank Julius Baer, Lombard Odier Darier Hentsch&Cie, Bank Sarasin&Co, Bank Ehinger oraz Bank Vontobel.
Na pierwszym miejscu stawiają one dyskrecję. Praktycznie nie reklamują się, ani nigdy się nie wystawiają na takich imprezach, jak "Twoje Pieniądze". Swoich klientów pozyskują na bankietach, polach golfowych, aukcjach koni i dzieł sztuki. Zwykle zaczyna się od wymiany wizytówek, a kończy na założeniu konta w Szwajcarii. Klient nie musi tam osobiście jechać - wszystko załatwia za niego przydzielony mu doradca.
Co to jest private banking?
Bankowość prywatna to usługa skierowana do osób o najwyższych dochodach, które chcą, aby ich pieniędzmi w sposób jak najbardziej efektywny zarządzali specjaliści z banku. Cechą wyróżniającą private banking jest sposób i standard obsługi. Każdy klient ma do dyspozycji wyspecjalizowanego opiekuna, który w razie potrzeby zawsze może do niego przyjechać. Jeśli natomiast klient poczuje potrzebę odwiedzenia banku, to na jego samochód czeka wolne miejsce na parkingu, a w banku ekskluzywnie urządzony pokój.
Oferta skierowana do najzamożniejszych osób pojawiła się w pierwszej kolejności w bankach korporacyjnych, takich jak Bank Handlowy i BRE. W ich przypadku był to proces naturalny. Skoro bowiem zajmowały się obsługą firm, to naturalna dla nich była obsługa ich menedżmentu lub też właścicieli. Bankowość prywatna pojawiła się w bankach sieciowych dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych.