Indeks opracowany na podstawie ankiety w ok. 2 tys. spółek spadł do najniższego od 15 miesięcy poziomu 92 pkt, z 95 po korekcie w marcu. Ekonomiści spodziewali się 95 pkt. Oddzielny wskaźnik pokazał spadek zamówień eksportowych, a ogólne zaufanie biznesu znalazło się na poziomie najniższym od marca 1976 r., kiedy po raz pierwszy przeprowadzono te badania.
Komisja Europejska prognozuje, że gospodarka 12 krajów używających euro miała w I kw. ujemne tempo wzrostu, a w drugim wzrost ma być niewielki. Zmniejsza się też zaufanie konsumentów, gdyż rośnie bezrobocie, a zarówno spółki, jak i gospodarstwa domowe odkładają na lepsze czasy zwłaszcza większe wydatki.
- Mamy obawy co do wielkości sprzedaży w tym roku. Sytuacja gospodarcza wciąż jest niepewna - powiedział agencji Bloomberga Bertrand Collomb, prezes Lafarge. Ten największy na świecie producent materiałów budowlanych odnotował w I kw. spadek przychodów o 14%.
Produkt krajowy brutto Francji zmniejszył się w IV kw. ub.r. o 0,1%, co oznacza korektę w dół wobec 0,2% wzrostu pierwotnie wykazanych dla tej trzeciej co do wielkości europejskiej gospodarki. Korekta objęła przede wszystkim wydatki inwestycyjne spółek i eksport, które spadły bardziej niż szacowano przed dwoma miesiącami.
Spółki odkładają inwestycje, gdyż eksport ucierpiał w wyniku spowolnienia rozwoju gospodarczego na świecie. Umocnienie się euro wobec dolara o 22% w minionym roku sprawiło, że towary ze strefy euro stały się droższe. Francuski eksport był w lutym najmniejszy od 14 miesięcy.