Sprzedaż Białegostoku może się opóźnić

W tym roku resort skarbu pozbył się kilku wytwórców producentów wódek. Największe wzburzenie wzbudziła sprzedaż Polmosu Wrocław Bartimpeksowi należącemu do Aleksandra Gudzowatego. Najwięcej środków resort pozyskał z majowej sprzedaży Polmosu Zielona Góra. W przyszłym roku czeka nas prywatyzacja największego producenta wódek w Polsce - Polmosu Białystok.

Publikacja: 30.09.2003 11:07

Spośród tegorocznych prywatyzacji w branży spirytusowej najwięcej kontrowersji wzbudziła sprzedaż Polmosu Wrocław.

Głośny Polmos Wrocław

Spółkę kupił Bartimpex. Po transakcji natychmiast pojawiły się zarzuty, że realizacja projektu prywatyzacji Polmosu, jaki przedstawił Aleksander Gudzowaty, jest związany z wejściem w życie ustawy o biopaliwach.

Najwięcej uwag do sprzedaży spółki zgłaszał Jan Rokita, szef klubu Platformy Obywatelskiej. Uważał, że wraz ze sprzedażą przez Skarb Państwa Kompanii Spirytusowej "Wratislavia" firmie Bartimpex, zbyte zostały najważniejsze artykuły ustawy o biopaliwach. Zdaniem Jana Rokity, w umowie uzależniono wykonanie zobowiązań firmy Bartipmex wobec Skarbu Państwa od wejścia w życie ustawy o organizacji rynku ekopaliw ciekłych z artykułami 1, 2, 3, 9, 11, 14, 19, 20, 23.

Z takimi stwierdzeniami zdecydowanie nie zgodził się Bartimpex, który uważa, że spełnił wszystkie warunki zakupu akcji spółki, jakie były zapisane w umowie prywatyzacyjnej, a jej zakup nie był w żaden sposób uzależniony od przygotowywanych ustaw dotyczących rynku biopaliw. Firma należąca do Aleksandra Gudzowatego zakomunikowała, że umowa ze Skarbem Państwa dotycząca zakupu Wratislavii nie nakłada na rząd ani na Skarb Państwa żadnych zobowiązań w zakresie wprowadzenia jakichkolwiek rozwiązań legislacyjnych.

Bartimpex zobowiązał się do 31 grudnia 2004 roku zainwestować w spółkę 2 mln złotych, natomiast w przypadku rozwoju rynku biopaliw dodatkowe 10 mln zł w nowe instalacje do odwadniania spirytusu. Tylko wówczas - jego zdaniem - inwestycja ta byłaby uzasadniona ekonomicznie i służyłaby rozwojowi spółki. Według Bartimpeksu spółka zainwestowała w Polmos Wrocław już kilkanaście milionów złotych.

Zielona Góra dla Vin&Sprit

8 maja 2003 roku nastąpiło zamknięcie transakcji sprzedaży akcji Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych "Polmos w Zielonej Górze. Za 85% akcji lubuskiego Polmosu szwedzka spółka - Vin&Sprit - zapłaciła 129,2 mln zł. To największa prywatyzacja w branży w tym roku. W umowie prywatyzacyjnej V&S zobowiązał się do dokonania w spółce inwestycji w aktywa trwałe w wysokości 11 mln zł (w ciągu trzech lat od zamknięcia transakcji). V&S podpisał również pakiet socjalny z pracownikami Polmosu. Dzisiejsza finalizacja jest skutkiem podpisanej 15 stycznia 2003 roku umowy warunkowej pomiędzy V&S a Skarbem Państwa.

Lubuska Wytwórnia Wódek Gatunkowych Polmos w Zielonej Górze należy do największych producentów alkoholi w Polsce. Spółka ma około dwunastoprocentowy udział w rynku alkoholi mocnych. Produkuje ponad sto różnych gatunków alkoholi. Najbardziej znane marki to: Wódka Luksusowa, Gin Lubuski, Dark Whisky, Polska Wódka, Wódka Królewska, Siwucha, Brandy Carignac czy Winiak Zielonogórski. Polmos eksportuje około 12% produkcji do kilkudziesięciu krajów na świecie.

Vin&Sprit, inwestor w zielonogórskim zakładzie, rozpoczął swoją działalność w 1917 roku i obecnie jest jednym z wiodących światowych dostawców wyrobów spirytusowych. Jest liderem na rynku wina oraz wyrobów spirytusowych w Szwecji. Do V&S należą m.in. czeski Dynybyl i duński Danish Distillers. Szwedzi są już znani polskim konsumentom. Od 1995 roku V&S sprzedaje w Polsce wódkę Absolut, a w 1998 roku wprowadził na rynek wódkę Kron. W 2002 roku została założona spółka V&S Polska Sp. z o.o., która w 100% należy do V&S.

Teraz Białystok

W 2004 r. resort skarbu powinien sprywatyzować największego w Polsce producenta wódek mocnych - Polmos Białystok.

Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło już przetarg na wybór doradcy prywatyzacyjnego. Na razie nie został on wybrany. Prawdopodobnie stanie się to w najbliższych tygodniach. Doradca w ciągu 12 tygodni od przyjęcia zamówienia ma sporządzić analizę przedprywatyzacyjną, a następnie, po jej zaakceptowaniu, doradcy zostanie wydane zlecenie na realizacje prywatyzacji. Od tego momentu będzie miał 5 tygodni na przygotowanie memorandum informacyjnego i 8 tygodni na sporządzenie prospektu emisyjnego. Według planów resortu skarbu w drodze publicznej oferty w 2004 roku ma zostać sprzedanych do 74% akcji Polmosu Białystok.

Sztandarowymi markami Polmosu Białystok są "Żubrówka" i "Absolwent". Spółka intensywnie rozwija również swoją stosunkowo nową markę "Palace". Ogółem zakład produkuje kilkanaście gatunków wódki czystej, wytrawnej, półwytrawnej i słodkiej, a także brandy, whisky, likiery, kremy i koktajle. W 2002 roku Polmos Białystok osiągnął blisko 1,1 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz 43 mln zł zysku netto. Zakład ma ok. 24% udziału w polskim rynku.

Być może oferta na GPW akcji Polmosu Białystok odbędzie się z małym poślizgiem. Resort skarbu rozważa bowiem wniesienie aportem akcji Polmosu Szczecin do Polmosu Białystok, co mogłoby opóźnić planowany na 2004 rok debiut giełdowy. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść na przełomie września i października. Pomysł włączenia Polmosu Szczecin do Polmosu Białystok powstał pod wpływem bardzo trudnej sytuacji szczecińskiej spółki. Markami Polmosu Szczecin są "Starka" i "Winiak Jubileuszowy".

Został Toruń i Bielsko-Biała

Ministerstwo Skarbu Państwa w tym roku już drugi raz ogłosiło zaproszenie do rokowań w sprawie kupna minimum 51% akcji Polmosu Toruń. MSP zamierza sprzedać nie mniej niż 918 tys. akcji imiennych dla jednego nabywcy o wartości nominalnej 10 zł każda. Wkrótce dowiemy się też, czy są zainteresowani. Oferty można bowiem składać do 6 października, a o ich rozpatrzeniu potencjalni inwestorzy zostaną poinformowani przez resort do 27 października. Rokowania dotyczyć będą przede wszystkim ceny za nabywany pakiet akcji i proponowanego programu rozwoju spółki.

Po raz pierwszy MSP ogłosiło zaproszenie do rokowań w sprawie sprzedaży toruńskiego Polmosu w kwietniu 2001 r. W wyniku tego zaproszenia w lipcu 2002 r. resort skarbu sprzedał 85% akcji Polmosu Toruń konsorcjum Polskie Północne Pierze i Puch Roleks oraz Henrykowi Lipskiemu, jednak transakcja ta nie została sfinalizowana.

Może jeszcze w tym miesiącu zostanie opublikowane ogłoszenie o składaniu ofert na kupno walorów Polmosu Bielsko-Biała. Obecnie kończy się aktualizacja wyceny przedsiębiorstwa. Zdaniem przedstawicieli firmy, inwestorzy krajowi i zagraniczni już interesują się firmą. Nic dziwnego, spółka poprawia swoje wyniki finansowe. W tym roku powinna wypracować zysk netto w wysokości 4 milionów złotych. W 2002 roku Polmos w Bielsku-Białej zanotował 2,5 miliona złotych zysku netto i 172 miliony złotych przychodów ze sprzedaży. Na korzystne wyniki firmy w tym roku wpłynęła przede wszystkim zakończona w 2001 roku restrukturyzacja, a także obniżenie w październiku ubiegłego roku stawek podatku akcyzowego.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28