IR to nie sam PR

Publikacja: 29.09.2005 08:40

Relacje inwestorskie (Investor Relations, czyli IR) można w najprostszy sposób opisać jako proces komunikowania się spółki z jej obecnymi i potencjalnymi inwestorami. Model relacji inwestorskich, przyjęty przez spółkę, stanowi odzwierciedlenie podejścia zarządu do obecnych i przyszłych akcjonariuszy, a jego wysoki standard świadczy o nadaniu kontaktom z uczestnikami rynku kapitałowego wysokiej rangi w strategii zarządzania spółką. Dobra komunikacja spółki z uczestnikami rynku kapitałowego nie sprowadza się do przekazywania ogólnych informacji na temat spółki. Musi ona odpowiadać specyficznym potrzebom odbiorców. W przypadku akcjonariuszy lub potencjalnych akcjonariuszy, potrzeby te są zróżnicowane i dotyczą szczegółowych informacji o strategii, perspektywach, ryzyku, obecnej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz innych danych, zależnych od branży, specyfiki spółki i rynku, na którym ona funkcjonuje.

Relacje inwestorskie wiążą się z przekazywaniem informacji na temat spółki zainteresowanym stronom. Nie należy ich jednak zawężać do roli, jaką spełniają departamenty sprawozdawczości, marketingu czy public relations. Jest kilka czynników, które pozwalają odróżnić relacje inwestorskie od funkcji i zadań, jakie departamenty PR czy marketingu mają do spełnienia w przedsiębiorstwie:

- Adresaci - w centrum uwagi osób odpowiedzialnych za relacje inwestorskie znajdują się obecni i potencjalni inwestorzy. To oni są najważniejszymi odbiorcami przekazywanych informacji. Szczególną rolę zajmują tu inwestorzy instytucjonalni oraz analitycy i agencje ratingowe. Oczekiwania tej grupy adresatów kształtują model relacji inwestorskich oraz normy dotyczące zawartości i jakości informacji przekazywanych na rynek. Obecni i potencjalni inwestorzy ostatecznie weryfikują również jakość i wiarygodność relacji inwestorskich. Ich wysoka ocena pozytywnie wpływa na atrakcyjność papierów wartościowych spółki jako alternatywy inwestycyjnej i prowadzi do ich wyższej wyceny i płynności na rynku kapitałowym.

- Regulacje - część informacji przekazywanych w ramach IR wynika z obowiązków informacyjnych nałożonych na spółki giełdowe przez prawo oraz regulacje giełdowe i w tym zakresie pokrywa się z kompetencjami departamentów sprawozdawczych. Najważniejsza funkcja osób odpowiedzialnych za IR obejmuje natomiast informacje przekazywane dobrowolnie, w odpowiedzi na oczekiwania uczestników rynku kapitałowego. W tym zakresie relacje inwestorskie bazują w większym stopniu na dobrych praktykach niż regulacjach prawnych, co zbliża IR do public relations.

- Informacje - rodzaj i zakres informacji przekazywanych przez dział relacji inwestorskich uzależniony jest od oczekiwań rynków kapitałowych (te zorientowane są na informacje o możliwości generowania przez spółkę wartości dla akcjonariuszy w przyszłości). Kompleksowość informacji dotyczących potencjału kreowania zwrotu dla akcjonariuszy odróżnia relacje inwestorskie od pozostałych funkcji, w tym sprawozdawczości, której uwaga jest skierowana na wyznaczone przepisami dane finansowe (głównie o charakterze historycznym).

- Wykorzystywane środki przekazu - ze względu na krąg odbiorców, różnorodną treść, liczbę i częstotliwość przekazywanych informacji w relacjach inwestorskich, wykorzystywane są różne środki przekazu (np.: - bieżące komunikaty giełdowe, - publikacje prasowe, - sprawozdania finansowe oraz prospekty, l konferencje prasowe, telekonferencje, - walne zgromadzenia, - spotkania, prezentacje dla inwestorów, w tym spotkania "1 on 1", - spotkania, prezentacje dla analityków i pozostałych uczestników rynku, - strony internetowe, - serwisy elektroniczne). Tak szeroki zakres wykorzystywanych środków przekazu sprawia, że relacje inwestorskie łączą w sobie instrumenty wykorzystywane zarówno w sprawozdawczości zewnętrznej, jak i w marketingu lub public relations.

- Zakres odpowiedzialności - relacje inwestorskie stanowią element zarządzania strategicznego, wymagający zaangażowania osób pełniących funkcje na najwyższych szczeblach zarządzania przedsiębiorstwem. Dlatego relacje inwestorskie powinny należeć do kompetencji i stanowić odpowiedzialność zarządu, który musi poświęcić temu zagadnieniu odpowiednio dużo czasu i środków.

Ponieważ uczestnicy rynku kapitałowego domagają się pełnego zakresu informacji, zarząd musi zapewnić osobom, którym powierzono IR, dostęp do informacji strategicznych (to gwarantuje lepsze zrozumienie zamierzeń spółki i ich komunikację na rynku kapitałowym). Relacji inwestorskich nie da się przez to ograniczyć do jednego działu w przedsiębiorstwie, a konieczność ich powiązania z całokształtem działalności zarządu jest niezbędnym czynnikiem sukcesu.

- Umiejętności - ze względu na specyfikę relacji inwestorskich - szeroki zakres przekazywanych informacji oraz krąg adresatów - osoby odpowiedzialne za IR muszą mieć szeroką wiedzę i doświadczenie zarówno w zakresie komunikacji i marketingu, jak i znać branżę, w której działa spółka, prawo obrotu papierami wartościowymi oraz finanse. Bieżące kontakty z uczestnikami rynku kapitałowego wymagają od osób zajmujących się IR znajomości tego rynku i zasad jego funkcjonowania. Ponieważ obecni i potencjalni inwestorzy mogą znacząco różnić się doświadczeniem, wiedzą o spółce i branży oraz rynku w Polsce lub strategią inwestowania, konieczna jest odpowiednia wiedza na temat ich potrzeb informacyjnych. Tu nieocenione są doświadczenia na rynkach kapitałowych. Efektywność IR zależny w dużym stopniu od umiejętności pozyskiwania informacji zwrotnej z rynku. W tym zakresie osoby odpowiedzialne za IR powinny mieć umiejętności zbliżone do pracowników działu marketingu.

Autorka jest menedżerem

w dziale usług doradczych

PricewaterhouseCoopers

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28