Niebawem Zakłady Magnezytowe Ropczyce rozpoczną działalność w ramach joint venture w Chinach. Chcą wykorzystać tamtejszą koniunkturę i uruchomić zakład zaopatrujący huty w materiały ogniotrwałe. - Chińska branża stalowa rozwija się bardzo gwałtownie, w tempie 25% rocznie. Chiny są nadal motorem napędzającym światową koniunkturę na stal. Zużycie na tym rynku jest ogromne - przyczynia się do tego rozwijający się przemysł samochodowy oraz inwestycje w branży budowlanej - po części inwestycje związane z olimpiadą w 2008 roku. To bardzo atrakcyjny rynek - ocenia Kazimierz Kowalski, wiceprezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Zdaniem Józefa Siwca, prezesa Ropczyc, do zawiązania spółki z chińskim partnerem może dojść równie dobrze za tydzień, jak i za dwa miesiące. - Procedury trochę trwają, ale horyzont nie jest zbyt odległy. Z naszej strony wszystko jest załatwione - mówi prezes Siwiec. Kapitał początkowy, szacowany na 20 mln USD, firmy wniosą po połowie. Z jakich środków Ropczyce sfinansują swoją część inwestycji? - Znaczna część zostanie wniesiona w formie know-how - tłumaczy J. Siwiec. Oprócz technologii, spółka ma zapewnić gotówkę. Ile? - O szczegółach inwestycji będziemy raportować, kiedy chińskie organy zaakceptują projekt - odpowiada prezes. Chiński partner da nieruchomość, zakład oraz dostęp do surowca - magnezytu. Na razie nie wiadomo, jakich korzyści finansowych można się spodziewać. Zdaniem J. Siwca, profity z tej działalności będą widoczne w wynikach Ropczyc od początku przyszłego roku.
- Plany są dobre. Trzeba jednak poczekać na szacunki realnych wpływów - uważa Piotr Wiśniewski, analityk AmerBrokers. Działania spółki ocenia pozytywnie. - Chiny to chłonny rynek, Ropczyce mogą tam znaleźć swoje miejsce. Pozytywną informacją jest też dość ciekawy wkład spółki: know-how - dodaje P. Wiśniewski. Jego zdaniem, menedżerowie starają się jak najlepiej prowadzić biznes. Kierownictwo i pracownicy Ropczyc są największym akcjonariuszem giełdowej firmy. Przez spółkę ZM Invest kontrolują 34,45% kapitału.
Wczoraj kurs wyniósł 26,7 zł.