Naukowcy i eksperci wciąż spierają się o to, w jaki sposób sklasyfikować ryzyko, które towarzyszy działalności przedsiębiorstw. Nie ustalono także, które czynniki ryzyka są najważniejsze. Na przykład w świecie finansów dominuje podział na ryzyko kredytowe i rynkowe. Ale nie całkiem przebrzmiała też opinia niektórych fundamentalistów, którzy twierdzą, że wszystko i tak sprowadza się do ryzyka płynności. Pewnie równie liczni są eksperci utrzymujący, że w świecie, w którym poszczególne branże są doskonale opisane i zdefiniowane, wszelkie straty wynikają wyłącznie z niewłaściwego realizowania założonych procedur lub z negatywnych wydarzeń zewnętrznych. Nie wchodząc na nieco grząski grunt akademickich rozważań, przyjmijmy, że ryzyko finansowe definiuje się jako: zagrożenie poniesienia przez firmę straty w wyniku zmian warunków (parametrów) rynkowych (ryzyko rynkowe), pogorszenia sytuacji finansowej lub bankructwa kontrahentów (ryzyko kredytowe) bądź niedoskonałości w stosowanych przez organizację procesach i systemach lub błędów ludzkich (ryzyko operacyjne). W jego ramach mieszczą się więc najważniejsze dla działalności firmy zagrożenia i w związku z tym jest ono głównym przedmiotem działań menedżerów zarządzających ryzykiem w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych.
Wyzwanie pierwsze
- Nieświadomość
Czy menedżer jest w stanie poznać wszystkie okoliczności, które spowodują, że jego firma nie otrzyma należnych pieniędzy, jej inwestycja obniży swoją wartość, wytworzony produkt będzie niepełnowartościowy lub audytor zakwestionuje poprawność wyniku zaewidencjonowanego w księgach? Nie zna i nie może znać! Nieświadomość jest więc naszym największym wrogiem. Może to być nieświadomość przedsiębiorcy, że nierozliczenie się jednego z kontrahentów spowoduje efekt domina i bezpowrotną utratę płynności lub nieświadomość zarządu banku, że w wyniku podobnych zależności pomiędzy jego największymi klientami utraci on cały wypracowywany latami zysk.
Pierwszą podstawową zasadą sztuki radzenia sobie z ryzykiem jest więc walka z nieświadomością, czyli identyfikacja ryzyka. W wymienionym przypadku polega to na uświadomieniu sobie typu zależności pomiędzy kontrahentami i ich wpływu na kondycję całej firmy. W innych sytuacjach zagrożenia mogą wynikać na przykład z braku możliwości przenoszenia zmian cen towarów na odbiorców lub z wpływu zmian kursów walut na pozycję konkurencyjną przedsiębiorstwa.