PiS: Teraz my w TVN był inspirowany przez WSI, stacja zaprzecza

Warszawa, 03.10.2006 (ISB) - Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uważa, że sekretarz programowy TVN Milan Subotić był współpracownikiem Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI). PiS uważa, że WSI inspirowały program TVN "Teraz My", w którym ujawnione zostały nagrania z rozmów posłanki Samoobrony z wiceliderem PiS dotyczące korzyści z przejścia do obozu rządowego. Zarząd TVN zaprzecza, zaś sam Subotić twierdzi, że nigdy nie współpracował z WSI.

Publikacja: 03.10.2006 15:12

"Pytamy, czy to jest przypadek, że pan Milan Subotić, gdy został sekretarzem programowym TVN, był doradcą i opiekował się merytorycznie programem ?Teraz my?, który opublikował czy ujawnił owe nagrania?" - powiedział szef klubu parlamentarnego PiS Marek Kuchciński podczas konferencji prasowej.

"Czy jest przypadkiem, że akurat pan Milan Subotić był agentem oficera prowadzącego generała Konstantego Malejczyka i czy jest przypadkiem, że ten pan generał Malejczyk był - bo nie wiemy, czy jest - bo jeszcze kilka dni temu był doradcą, dyskretnym ekspertem (...) Samoobrony?" - powiedział też Kuchciński.

Według internetowego wydania "Gazety Polskiej", Milan Subotić, sekretarz programowy TVN, współpracował z WSI, a wcześniej z wojskowymi służbami PRL, jak wynika z ustaleń komisji weryfikacyjnej WSI. Jego oficerem prowadzącym miał być Konstanty Malejczyk, późniejszy szef WSI, a następnie współpracownik Andrzeja Leppera, jak podała gazeta.

"Nie mamy tu 100-procentowej pewności, ale naszym zdaniem nie są to przypadki. W związku z tym oczekujemy wyjaśnienia tej sprawy" - powiedział Kuchciński podczas konferencji.

"Według naszych informatorów Konstanty Malejczyk na kilka dni przed programem ?Teraz My? spotkał się z posłem Samoobrony Januszem Maksymiukiem, dyrektorem Biura Krajowego tej partii, byłym członkiem PZPR i SLD. To Maksymiuk przyznał się później do zorganizowania prowokacji, a dziennikarze TVN publicznie stwierdzili, że zgłosili się w sprawie jej przygotowania do Maksymiuka" - czytamy w "GP".

TVN pokazała, jak Renata Beger z Samoobrony zażądała stanowiska sekretarza stanu w resorcie rolnictwa. Wiceszef PiS Adam Lipiński powiedział m.in., że skontaktuje się z nią ktoś, kto zajmie się jej sprawami sądowymi.

Natomiast w przypadku egzekucji weksli na 552 tys. zł, podpisywanych przez posłów Samoobrony formalnie za używanie logo związku zawodowego Samoobrona Lipiński powiedział, że "teoretycznie jest możliwe", żeby "Sejm obciążyć tymi pieniędzmi".

Szef klubu PiS odmówił skomentowania oświadczeń w tej sprawie, wydanych przez zarząd TVN i przez Suboticia.

"TVN oświadcza, że Milan Subotić, o którym ?Gazeta Polska? napisała dziś, iż był współpracownikiem Wojskowych Służb Informacyjnych, nie miał żadnego wpływu na treść ostatniego wydania programu ?Teraz my?. O treści programu nie był nawet poinformowany" - podano w oświadczeniu TVN.

Zarząd podkreślił, że Subotić zaprzecza, jakoby współpracował z WSI. Zapowiedział, że jeśli informacje "GP" okażą się nieprawdziwe, wystąpi przeciwko jej wydawcy na drogę prawną.

"Nigdy nie byłem agentem WSI. Jestem głęboko przekonany, że bezczelnym kłamstwem jest również powoływanie się na takie ustalenia Komisji Weryfikacyjnej WSI. Po pierwsze, Komisja nie mogła ustalić nieprawdy. Po drugie, to niemożliwe, żeby minister Antoni Macierewicz dopuścił do powstania przecieków z prac komisji" - napisał w swoim oświadczeniu Subotić.

Dodał, że jego jedyny kontakt z WSI miał miejsce w pierwszej połowie 1992 roku, gdy pracował w "Wiadomościach" TVP. "WSI bezskutecznie próbowało mnie wtedy zwerbować" - napisał.

Macierewicz zapowiedział, że szczegółowy raport likwidacyjny WSI przekaże w tym tygodniu premierowi i prezydentowi, którzy zadecydują, czy przekazać go opinii publicznej, jak podała Informacyjna Agencja Radiowa.

WSI przestały formalnie istnieć 1 października. Na ich miejsce powstały Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służba Wywiadu Wojskowego (SWW). (ISB)

tom/dag/esc

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego