Techniczna analiza rynku polega na szukaniu tzw. setupów (prawidłowości - przyp. red.). Kiedy na rynku pojawia się formacja, którą znamy, należy reagować; kiedy nic nie widać - odpoczywać. Należy wtedy trzymać gotówkę (w 100 procentach), dopóki rynek nie złapie znowu rytmu. Sukces w realnym świecie giełdy polega na zdolności przystosowania się do podobnych, ale zmieniających się sytuacji. Dobra strategia jest oparta na sygnałach, które przynosiły w przeszłości zyski wyższe niż 50-70 proc. Teoretycznie granica może wynosić nawet 35 proc., jeśli inwestor będzie właściwie kontrolował ryzyko.
Mechanizm rynku
Inwestor powinien mieć świadomość, jak funkcjonuje rynek, żeby wiedzieć, czego spodziewać się po różnych jego ruchach. Mogą upłynąć miesiące, zanim nowicjusz zrozumie czynniki, które mają dominujący wpływ na notowania. Na wszystkich rynkach są okresy braku aktywności. Poznanie przyczyn aktywności jest kluczowe. Kiedy mamy do czynienia z aktywnością? Kiedy rynek idzie w jednym kierunku, a marsz przerywany jest bardzo słabymi korektami. W przedłużających się trendach korekty nie trwają dłużej niż 1-2 dni. Kiedy obserwujemy nieudane wybicie, zazwyczaj rynek wraca do punktu równowagi. Jeśli tego nie zrobi i zaatakuje ponownie, to mamy szansę na udaną transakcję. Jeśli zaś cofnął się poniżej punktu równowagi, to mówi się, że rynek jest słaby, a zmiana trendu wydaje się prawdopodobna.
Znaczenie trendu
Rynki rozwijają się w trendach, konsolidacjach i korektach. Kiedy trend jest silny, musi mieć trzy lub cztery tzw. części impulsowe. Impuls to odcinek, po którym porusza się rynek w określonym kierunku z małymi przerwami lub bez nich. Na silnym rynku każda przerwa w trendzie może trwać nie więcej niż trzy dni. Jeżeli trwa dłużej, to powinniśmy rozważyć, czy nie jest to głębsza korekta albo zmiana trendu. Inwestor nigdy nie będzie zaskoczony ruchem rynku w przyszłości, jeśli będzie monitorował wskaźniki dotyczące trendu. Jeżeli inwestor nie zrozumie znaczenia trendu na rynku, to nie będzie w stanie ocenić ryzyka zawartego w każdej transakcji, którą podejmuje.