Zaletą zamkniętych funduszy inwestycyjnych jest duża elastyczność. Nie są objęte tak rygorystycznymi regulacjami i w przeciwieństwie do funduszy otwartych, mogą lokować w udziały spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, waluty czy też instrumenty pochodne. Swobodniejszy dostęp do szerokiej gamy instrumentów finansowych daje funduszom zamkniętym możliwości, jakie są nieosiągalne dla funduszy otwartych.
Większa swoboda
i możliwości
Większą swobodę w inwestowaniu powierzonych pieniędzy daje funduszom zamkniętym także ich konstrukcja. Emitują one certyfikaty inwestycyjne, które w przeciwieństwie do jednostek funduszy otwartych, nie podlegają w dowolnej chwili umorzeniu na żądanie klienta. Dzięki temu zarządzający ma pewność, że w razie chwilowych zawirowań na rynku klienci nie zaczną masowo wycofywać środków, burząc tym samym konstrukcję portfela inwestycyjnego. Taki sam walor ma fakt, że do funduszu zamkniętego nie można w dowolnej chwili wpłacać pieniędzy. Napływ nowych środków również zmuszałby zarządzającego do modyfikacji portfela.
Po zakończeniu emisji certyfikatów przez fundusz inwestorzy mają możliwość ich nabycia jedynie na rynku wtórnym - najprościej jest tego dokonać na warszawskiej giełdzie, gdzie certyfikaty trafiają do obrotu. Niektóre fundusze obok pierwotnej emisji przeprowadzają w czasie swojego istnienia dodatkowe emisje, co daje jeszcze jedną możliwość kupna certyfikatów.