Około 200 mln zł chce pozyskać ATM ze sprzedaży akcji w zaplanowanej na przełom marca i kwietnia publicznej ofercie. Emisja zostanie przeprowadzona w ramach kapitału docelowego. Spółka nie wypuści od razu całej puli 2,42 mln walorów (tyle może), ale nieco ponad połowę. Reszta będzie trafiała na rynek, w miarę jak ATM będzie finalizował kolejne z zapowiadanych przejęć. W czwartek akcje przedsiębiorstwa teleinformatycznego kosztowały 157,1 zł. To oznacza, że w pierwszej transzy firma wyemituje ok. 1,3 mln akcji, które stanowić będą mniej niż 30 proc. podwyższonego kapitału.
Akcjonariat się zmieni
Oferta skierowana będzie do dotychczasowych akcjonariuszy. Największym, kontrolującym wraz z bliskimi osobami ok. 26 proc. kapitału, jest wiceprezes Tadeusz Czichon. Łącznie założyciele - osoby fizyczne kierujące ATM - mają ok. połowy akcji. Prawie 20 proc. posiadają fundusze emerytalne. Spore pakiety mają również inni inwestorzy finansowi. Po podwyższeniu kapitału dojdzie do sporych zmian w akcjonariacie. - Podobnie jak koledzy, nie wykorzystam wszystkich przysługujących mi praw poboru - powiedział T. Czichon. - Po prostu nie mam wystarczających środków, żeby objąć papiery - wyjaśnił. Założyciele sprzedadzą "zbędne" prawa poboru. - Nie rozmawialiśmy jeszcze na ten temat z instytucjami finansowymi, ale z informacji, które do nas docierają, wynika, że spora grupa funduszy jest zainteresowana zwiększeniem zaangażowania w ATM - mówił T. Czichon.
Duży projekt dopięty
Firma teleinformatyczna od dłuższego czasu zapowiada, że chce szybko powiększać grupę kapitałową. Od miesięcy prowadzi negocjacje w sprawie kilku przejęć. Na razie kupiła dwie nieduże spółki z branży - KLK Technologie Informatyczne i Sputnik Software. Przedstawiciele ATM nie ukrywają jednak, że mają na celowniku znacznie większy podmiot. Na rynku od miesięcy spekuluje się, że chodzi o Crowley Data Poland, jednego z większych niezależnych operatorów telekomunikacyjnych, który wystawiony jest na sprzedaż. ATM poprzez własną sieć światłowodów ATMAN prowadzi podobną działalność. Firmy od dłuższego czasu ściśle współpracują operacyjnie.