W wyraźnej defensywie po raz kolejny znalazła się Polska. Z inwestujących na jej rynku funduszy wycofano w minionym tygodniu 13 milionów dolarów netto, co oznacza, że łączny odpływ zanotowany od początku roku sięgnął 57 milionów netto. W analogicznym okresie ubiegłego roku do funduszy tych napłynęło 282 milionów dolarów netto. Niechętnie przesyłano też środki do regionalnych funduszy inwestujących na europejskich rynkach wschodzących, największej międzynarodowej grupy inwestorów w Polsce. W ubiegłym tygodniu odpłynęło z nich 72 miliony dolarów netto. Łączny odpływ środków z tych funduszy zanotowany od początku roku wyniósł 440 milionów dolarów. "Fundusze inwestujące w Europie wschodzącej zanotowały drugi z rzędu odpływ środków sięgający 51 milionów dolarów, co oznacza, że od początku roku odpłynęło z nich już w sumie 330 milionów dolarów wobec napływu w wysokości 2,1 miliarda dolarów wypracowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku" - głosi raport CAIB.
Największą popularnością cieszyły się zaś w ubiegłym tygodniu fundusze globalne, do których napłynęło łącznie 703 milionów dolarów netto wobec 202 milionów tydzień temu. Zdecydowana większość zainwestowanych w nie środków przypadła na kraje azjatyckie - zaangażowane tam fundusze pozyskały około 660 milionów dolarów netto.
((Autor: Joanna Radkiewicz; Redagował: Patryk Wasilewski; [email protected]; Reuters serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: [email protected]))