Microsoft przegrał bój o empetrójki

Microsoft zapłaci 1,52 miliarda dolarów odszkodowania za naruszenie praw patentowych - orzekł sąd w San Diego

Publikacja: 24.02.2007 10:29

Sąd federalny w kalifornijskim San Diego orzekł, że Microsoft ma zapłacić 1,52 miliarda dolarów odszkodowania za naruszenie praw patentowych technologicznej spółki Alcatel-Lucent.

Skarżyła ona największego na świecie producenta oprogramowania o naruszenie praw patentowych związanych z technologią odtwarzania plików muzycznych zakodowanych w formacie Moving Picture Experts Group 1 Audio Layer 3, popularnie znanym jako MP3. Chodziło przede wszystkim o rozwiązania zastosowane w oprogramowaniu Windows Media Player, przy odtwarzaniu na komputerach osobistych plików muzycznych zakodowanych w tym formacie. - Własność intelektualna należy do najważniejszych aktywów naszej firmy i będziemy jej bronić - skomentowała werdykt rzeczniczka prasowa Alcatel-Lucent Joan Campion.

Sprawa całego sektora

Microsoft wykupił prawa patentowe do używania technologii MP3 od konsorcjum badawczego Fraunhofer-Gesellschaft, któremu przewodzi niemiecki Fraunhofer Institute i do którego należą także francuski Thomson oraz amerykański Bell Labs. Alcatel-Lucent rości sobie prawa do dwóch patentów Bell Labs, opracowanych jeszcze przed jego wejściem do konsorcjum.

Sprawa ma charakter precedensowy, a jej skutki może odczuć cały sektor high-tech. Spór dotyczy bowiem formatu oprogramowania komputerowago, który stał się lingua franca globalnego sektora technologii. Jeśli werdykt zostanie podtrzymany w procedurze apelacyjnej, będzie to nie tylko najwyższe odszkodowanie w historii praw patentowych. Alcatel-Lucent uzyska podstawę do skarżenia innych spółek korzystających z technologii MP3 - od producentów odtwarzaczy plików muzycznych po konsole gier wideo - o opłaty patentowe. Oznaczać to będzie setki procesów wytaczanych Apple i setkom innych mniejszych spółek.

Jeszcze jeden proces

- Będziemy odwoływać się od orzeczenia, niekorzystnego nie tylko dla nas, ale i dla wszystkich innych spółek używających technologii MP3 - powiedział po ogłoszeniu werdyktu wiceprezes i radca prawny Microsoftu Tom Burt. Imperium Billa Gatesa ma o co walczyć, bo ten sam sąd w San Diego będzie już wkrótce rozpatrywał kolejną sprawę patentową, tym razem związaną z kodowaniem plików wideo oraz rozwiązaniami zastosowanymi w konsolach gier Xbox.

Analitycy przewidują, że spór prawny będzie się toczyć jeszcze przez długie lata i nie będzie miał natychmiastowego przełożenia na sytuację finansową spółki. - W apelacjach, nawet jeśli zostają podtrzymane, suma odszkodowań jest najczęśniej mocno redukowana - mówi Jeff Berkowitz, adwokat zajmujący się amerykańskim prawem patentowym. O wiele poważniejszych skutkach werdyktu mówią natomiast specjaliści od public relations. Przegrana sprawa, która została nagłośniona przez media, odbije się negatywnie na wizerunku kolosa z Redmond.

W Microsoft uderzył także po raz kolejny koncern Google, uruchamiając sprzedaż oprogramowania biurowego, konkurencyjnego dla MS Office.

(Nowy Jork)

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy