Microsoft przegrał bój o empetrójki

Microsoft zapłaci 1,52 miliarda dolarów odszkodowania za naruszenie praw patentowych - orzekł sąd w San Diego

Publikacja: 24.02.2007 10:29

Sąd federalny w kalifornijskim San Diego orzekł, że Microsoft ma zapłacić 1,52 miliarda dolarów odszkodowania za naruszenie praw patentowych technologicznej spółki Alcatel-Lucent.

Skarżyła ona największego na świecie producenta oprogramowania o naruszenie praw patentowych związanych z technologią odtwarzania plików muzycznych zakodowanych w formacie Moving Picture Experts Group 1 Audio Layer 3, popularnie znanym jako MP3. Chodziło przede wszystkim o rozwiązania zastosowane w oprogramowaniu Windows Media Player, przy odtwarzaniu na komputerach osobistych plików muzycznych zakodowanych w tym formacie. - Własność intelektualna należy do najważniejszych aktywów naszej firmy i będziemy jej bronić - skomentowała werdykt rzeczniczka prasowa Alcatel-Lucent Joan Campion.

Sprawa całego sektora

Microsoft wykupił prawa patentowe do używania technologii MP3 od konsorcjum badawczego Fraunhofer-Gesellschaft, któremu przewodzi niemiecki Fraunhofer Institute i do którego należą także francuski Thomson oraz amerykański Bell Labs. Alcatel-Lucent rości sobie prawa do dwóch patentów Bell Labs, opracowanych jeszcze przed jego wejściem do konsorcjum.

Sprawa ma charakter precedensowy, a jej skutki może odczuć cały sektor high-tech. Spór dotyczy bowiem formatu oprogramowania komputerowago, który stał się lingua franca globalnego sektora technologii. Jeśli werdykt zostanie podtrzymany w procedurze apelacyjnej, będzie to nie tylko najwyższe odszkodowanie w historii praw patentowych. Alcatel-Lucent uzyska podstawę do skarżenia innych spółek korzystających z technologii MP3 - od producentów odtwarzaczy plików muzycznych po konsole gier wideo - o opłaty patentowe. Oznaczać to będzie setki procesów wytaczanych Apple i setkom innych mniejszych spółek.

Jeszcze jeden proces

- Będziemy odwoływać się od orzeczenia, niekorzystnego nie tylko dla nas, ale i dla wszystkich innych spółek używających technologii MP3 - powiedział po ogłoszeniu werdyktu wiceprezes i radca prawny Microsoftu Tom Burt. Imperium Billa Gatesa ma o co walczyć, bo ten sam sąd w San Diego będzie już wkrótce rozpatrywał kolejną sprawę patentową, tym razem związaną z kodowaniem plików wideo oraz rozwiązaniami zastosowanymi w konsolach gier Xbox.

Analitycy przewidują, że spór prawny będzie się toczyć jeszcze przez długie lata i nie będzie miał natychmiastowego przełożenia na sytuację finansową spółki. - W apelacjach, nawet jeśli zostają podtrzymane, suma odszkodowań jest najczęśniej mocno redukowana - mówi Jeff Berkowitz, adwokat zajmujący się amerykańskim prawem patentowym. O wiele poważniejszych skutkach werdyktu mówią natomiast specjaliści od public relations. Przegrana sprawa, która została nagłośniona przez media, odbije się negatywnie na wizerunku kolosa z Redmond.

W Microsoft uderzył także po raz kolejny koncern Google, uruchamiając sprzedaż oprogramowania biurowego, konkurencyjnego dla MS Office.

(Nowy Jork)

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28