Po programach finansowo-księgowych systemy ERP to podstawowe rozwiązanie informatyczne używane w przedsiębiorstwach, bez względu na branżę, w jakiej działają. Na razie producenci ERP mogą spać spokojnie. Polscy klienci mają jeszcze sporo do nadrobienia w porównaniu z rozwiniętymi rynkami Europy Zachodniej. Dlatego po bardzo dobrych latach 2005-2006 bieżący rok i następne lata też zapowiadają się dobrze.
Tort podzielony częściowo
Wartość polskiego rynku ERP w 2006 r. przekroczyła grubo 500 mln zł (takich wyników spodziewają się specjaliści związani z sektorem; oficjalne dane będą znane dopiero w połowie tego roku). Czołówka od lat pozostaje niezmieniona. Na pierwszym miejscu jest niemiecki SAP - światowy lider. W Polsce kontroluje ponad jedną trzecią rynku. Nieźle, po przejściowych kłopotach, radzi sobie również Oracle Polska z kilkunastoprocentowym udziałem. Silna pozycja obu dostawców to efekt koncentracji na największych klientach, którzy jako pierwsi zaczęli inwestować w systemy ERP. Ze względu na skalę działalności najczęściej wybierali i wciąż wybierają aplikacje testowane na całym globie, które potrafią sprostać wymaganiom złożonych organizacji.
Polscy producenci ERP nawet nie próbują walczyć z gigantami. Szukają klientów wśród średnich i małych przedsiębiorstw. Sprzyja im rosnący popyt w tej grupie firm. W tym segmencie rynku sprzedaż rośnie kilka razy szybciej niż programów dla dużych firm.
Segment krajowych producentów aplikacji do zarządzania przedsiębiorstwem jest bardzo rozdrobniony. Największym dostawcą jest krakowski Comarch, do którego należy 7-8 proc. rynku. Dla tej spółki produkcja systemów ERP jest tylko jednym z wielu obszarów działalności. Zupełnie inaczej ma się rzecz z kolejnym graczem - BPSC. Udział tego producenta, który swojej szansy szuka tylko na rynku ERP, nie przekracza 4 proc. Dalsze miejsca w rankingu dzielą już bardzo niewielkie różnice. Dlatego poszczególni producenci często zmieniają się miejscami. W peletonie można wymienić m.in. Tetę, Macrologic (d. MacroSoft) czy należące do grupy Asseco Poland: Wa-Pro i Softlab.