Giełda z Londynu, największy rynek akcji w Europie, połączy się z numerem siedem na tej liście. Jest to kolejny bardzo ważny etap konsolidacji wśród operatorów rynku kapitałowego, po sfinalizowanej w kwietniu fuzji nowojorskiej giełdy NYSE z paneuropejskim Euronextem i ogłoszonym parę tygodni temu przejęciu przez amerykańskiego Nasdaqa grupy OMX, obejmującej rynki papierów wartościowych w Skandynawii i krajach bałtyckich.
Jak mówi ogłoszony wczoraj komunikat, London Stock Exchange zgodziła się dać 4,9 własnej akcji za każdy z 16,23 miliona walorów Borsa Italiana. Razem oferta LSE jest warta obecnie 1,6 mld euro, czyli o ok. 100 mln euro więcej niż spekulowano w mediach w zeszłym tygodniu.
Kapitalizacja połączonej spółki wyniesie około 5,8 mld euro. Będzie notowana na parkietach w Londynie i Mediolanie, a jej nazwa z czasem ma się zmienić z London Stock Exchange Group na taką, która będzie lepiej oddawać międzynarodowy charakter działalności.
Mediolan zadowolony
Borsa Italiana jest spółką niepubliczną. Jej właścicielami są włoskie banki, m.in. UniCredit i Intesa Sanpaolo, którym przypadnie w udziale 28 proc. akcji połączonej grupy. Zdaniem Stefano Micossiego, szefa stowarzyszenia włoskich emitentów giełdowych (Assonime), udziałowcy włoskiego parkietu mogą być zadowoleni - raz, że dostali dobrą cenę, a dwa, że w nowej grupie będą mieć dużo więcej do powiedzenia, niż gdyby mediolańska instytucja zgodziła się na konkurencyjną ofertę przejęcia, złożoną przez NYSE Euronext, kolosa obejmującego już teraz sześć narodowych parkietów.