Agencja zauważa, że chęci podjęcia reform strukturalnych lub konsolidacji fiskalnej zmalały w mniejszym czy większym stopniu po zmianie rządów w Polsce pod koniec 2005 roku i w pozostałych krajach w połowie 2006 roku. Nastąpiło zmęczenie reformami, związanymi z wejście do Unii Europejskiej w 2004 roku, a obecnie rządy zmieniają priorytety.
?W szczególności w przypadku zdominowanych przez populistów rządów w Polsce i na Słowacji, oznacza to m.in. zwiększone zainteresowanie celami socjalnymi oraz wykorzystywanie dodatkowych środków fiskalnych do realizacji celów politycznych raczej niż do obniżania deficytów. W efekcie, we wszystkich czterech krajach deficyty pozostaną powyżej lub nieco poniżej 3% PKB w 2009 roku" - napisała agencja w komunikacie.
Analityk S&P Kai Stukenbrock, cytowany w komunikacie, podkreśla, że zmęczenie reformami i skłonność ro realizacji celów politycznych kosztem konsolidacji fiskalnej oznacz ograniczenie możliwości poprawy ratingów tych krajów.
?Jedynie bardziej zdecydowane stanowisko w tych kwestiach przyniosłoby poprawę jakości ocen kredytowych" - powiedział Stukenbrock.
Agencja podkreśla, że wzrost PKB pozostaje silny na Słowacji, gdzie w tym roku sięgnie 7%, oraz w Polsce. Efektem tego jest spadek stopy bezrobocia, choć pozostaje ona wysoka - na poziomie odpowiednio 12% i 11%.