Gospodarka elektroniczna w naszym kraju wkroczyła w fazę dojrzałego rozwoju - wynika z nowego, firmowanego przez resort gospodarki raportu "Elektroniczna Gospodarka w Polsce - 2006 r.". Jak szacują autorzy raportu, z internetu korzysta u nas około 14,1 mln osób, co stanowi 47,9 proc. Polaków w wieku od 16 do 74 lat. Rośnie liczba stałych łączy, a ponad 25 proc. polskich użytkowników korzysta z internetu codziennie.
To plusy, ale Ministerstwo Gospodarki wylicza też słabe strony rozwoju technologii elektronicznych w Polsce. Chodzi o to, że z usług administracji publicznej czy ochrony zdrowia przez internet nadal można korzystać stosunkowo rzadko. Ta sytuacja poprawia się w słabym tempie. W porównaniu z Unią Europejską niski jest też stopień nasycenia gospodarstw domowych komputerami.
Dużo lepiej jest, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa. Skomputeryzowanych jest 100 procent dużych i średnich firm. 12 proc. małych przedsiębiorstw nadal nie korzysta z komputera.
Jak jednak mówią autorzy raportu, dzięki rosnącemu wykorzystania technologii elektronicznych w biznesie, rośnie atrakcyjność inwestycyjna polskiej giełdy. Dobrą stroną naszej gospodarki staje się rozwój usług umożliwiających inwestowanie i obsługę transakcji kapitałowych za pośrednictwem internetu.