Oferty na rynku pierwotnym kuszą giełdowych graczy, jednak spółki muszą liczyć się z tym, że po debiucie ci pozbędą się walorów. Inwestorów na dłużej w firmie mogą zatrzymać programy lojalnościowe, które oferują np. zniżki na zakupy produktów spółki. - To znakomity zabieg służący związaniu akcjonariuszy z firmą. Ci bardziej identyfikują się z produktami spółki - mówi Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Dodaje, że inwestor będzie chętniej kupował np. wycieczki organizowane przez spółkę, w którą zainwestował.
Najpierw były okna...
Pierwszą spółką, która zaproponowała akcjonariuszom program rabatowy, była firma Tras Tychy (obecnie Tras-Intur). W publicznej emisji (2001 r.) tyska spółka zaproponowała inwestorom Program Partnerski "Okna na lata". Inwestorzy, którzy objęli akcje w ofercie, uzyskali 15-proc. jednorazową zniżkę na okna i dodatkowo 1 proc. rabatu za każdy rok posiadania papierów.
... teraz są buty
Gino Rossi, producent i dystrybutor obuwia z wyższej półki, skierował program lojalnościowy do inwestorów, którzy w połowie 2006 r. podczas publicznej oferty zakupili akcje powyżej 10 tys. zł (cena wynosiła 12 zł) i nie sprzedawali ich przez rok (w piątek kurs sięgnął 17 zł). Takim akcjonariuszom firma zaoferowała karty rabatowe (wysokość rabatu zależy od skali zaangażowania w spółkę). Pierwsza tura programu zakończyła się w połowie sierpnia. Karty otrzymało 237 inwestorów. W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się druga tura programu. Mogą w nim uczestniczyć akcjonariusze spełniający warunki określone dla I tury. Jeżeli przez kolejny rok utrzymają akcje, dostaną tzw. kartę prezentową. Będą ją mogli wymienić na produkty Gino Rossi o wartości do 500 zł.