... producenci też
Po wakacjach na giełdzie ma się pojawić zajmujący się m.in. produkcją i montażem kotłów energetycznych Energoinstal. Spółka zamierza przeprowadzić emisję o wartości blisko 100 mln zł. O połowę mniejsza ma być oferta producenta naczyń żaroodpornych Huty Szkła Wołomin. Spółka sięgnie po około 50 mln zł. Na giełdzie ma się pojawić w październiku. Oprócz nich na parkiet wybierają się m. in: Adpol (stolarka okienna), Aero (lekkie samoloty), BPSC (systemy do zarządzania firmą), Brasco (bioetanol), Feber (naczepy), Hardex (płyty pilśniowe), Jaroma (obrabiarki), Kamax (zderzaki), Kopa Haus (domy w systemie szkieletowym), ukraiński Kreatiw (olej i margaryny), Krosnoglass (włókno szklane), Mera Schody (schody drewniane), czeskie OKD (węgiel), Pani Teresa Medica (tekstylne wyroby medyczne), Pozbud (stolarka), Rolimpex-Nasiona (nasiona), Wielton (naczepy), Zatra (transformatory) oraz Zremb Chojnice (konstrukcje stalowe).
Kto może zaskoczyć?
- Osobiście faworyzuję przede wszystkim te spółki, które nie dość że są dobre, to sprzedają się przy rozsądnej wycenie. Lepiej jest kupić małą, bardzo dobrą fundamentalnie, a jednocześnie perspektywiczną spółkę z niską wyceną niż dużą i znaną, ale wycenianą bardzo wysoko. Dlatego trudno jest w chwili obecnej faworyzować któregokolwiek z przyszłych debiutantów, gdyż tak naprawdę oceny każdego z nich można będzie dokonać dopiero w momencie publikacji prospektu emisyjnego - mówi Piotr Cieślak, analityk ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Wtóruje mu Tomasz Kaczmarek, doradca inwestycyjny DM BZ WBK. - Ostatecznym potwierdzeniem atrakcyjności każdej oferty jest cena sprzedaży. Dlatego trudno jest z dużym wyprzedzeniem określić atrakcyjność danej spółki - mówi analityk. Robert Obetkon, analityk krakowskiej firmy badawczej PMR, wskazuje na nową platformę obrotu, która już wkrótce ruszy. - Ekscytujące dla rynku mogą się okazać debiuty na NewConnect, gdzie inwestorów przyciągać będzie zapowiadana relatywnie niska wycena spółek przez wprowadzających (wskaźniki ceny do zysku około 10) - mówi.
NewConnect - duża szansa dla mniejszych
Za kilka dni ruszy rynek NewConnect. Zaprasza głównie spółki technologiczne, które oferują wysokie stopy zwrotu, ale i są obarczone większym ryzykiem. NewConnect ma być dla nich etapem na drodze do wejścia na rynek regulowany. Pierwszymi firmami, które zadebiutują na nowym rynku, mają być technologiczne spółki Digital Avenue i S4E. Obie należące do portfela MCI Management, który ma w nich odpowiednio 70 i 63 proc. akcji. W sumie do końca roku na alternatywnym rynku może być notowanych kilkanaście spółek. Wśród nich znajdą się prawdopodobnie m.in. Security System Integration, oraz Krynicki Recykling. - NewConnect to przede wszystkim szansa dla firm posiadających kompetentne zespoły menedżerskie z dobrze zdefiniowaną wizją rozwoju i kompetencjami w obszarze realizacji tej wizji. NewConnect to dostęp do kapitału, który spółka może stracić lub pomnożyć. W przypadku mniejszych podmiotów właśnie jakość kadry zarządzającej będzie kluczowym elementem sukcesu na nowym rynku i właśnie na jakość zarządu należy zwracać dużą uwagę w procesie analizy poszczególnych inwestycji - uważa Marcin J. Duszyński, prezes firmy doradczej Capital One Advisers.