Status AEO będzie uznawany we wszystkich krajach Wspólnoty. Podmioty posiadające świadectwo AEO będą postrzegane przez kontrahentów oraz organy celne Unii Europejskiej jako bezpieczne i wiarygodne.
Prestiż, jaki niewątpliwie będzie niosło za sobą posiadanie świadectwa AEO, nie jest jednak dla wielu podmiotów wystarczającym powodem do ubiegania się o nie. Dla nich dużo ważniejszy będzie fakt, iż posiadanie statusu AEO zminimalizuje negatywne konsekwencje zaostrzonej światowej polityki bezpieczeństwa.
Towary i dokumenty Upoważnionych Przedsiębiorców będą podlegały mniejszej liczbie kontroli, a w przypadku wytypowania przesyłki do rewizji będzie ona przeprowadzona w sposób priorytetowy. Podmioty AEO będą mogły także wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż urząd celny. To wszystko pozwoli posiadaczom świadectwa na uniknięcie ewentualnych dodatkowych kosztów związanych z opóźnieniami w dostawach lub opłatami za magazynowanie towarów.
Uprzywilejowane traktowanie w warunkach rosnącej intensywności kontroli celnych oraz restrykcyjnej, ujednoliconej analizy ryzyka stosowanej przez organy celne, znacznie zwiększy konkurencyjność podmiotów posiadających status AEO. Upoważnieni Przedsiębiorcy będą chcieli współpracować z kontrahentami posiadającymi status AEO, gdyż zabezpieczenie całego łańcucha będzie pozwalało na pełne korzystanie z preferencyjnego traktowania przez organy celne. Szczególnie dla firm spedycyjnych, logistycznych czy transportowych będzie to miało zasadniczy wpływ na ich działalność.
Upoważnieni Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z ułatwień administracyjnych w przypadku występowania o uproszczenia celne. Organy celne nie będą sprawdzały ponownie obszarów, które były objęte badaniem przy wydawaniu świadectwa AEO. Komisja Europejska planuje, aby w przyszłości z uproszczeń celnych mogły korzystać wyłącznie Upoważnieni Przedsiębiorcy.
Od lipca 2009 roku na importerów i eksporterów zostaną nałożone dodatkowe obowiązki w postaci wymogu składania deklaracji wyprzedzających. Upoważnieni Przedsiębiorcy będą mogli składać deklaracje przywozowe i wywozowe z mniejszym zakresem danych. Ponadto będą oni wcześniej powiadamiani o wytypowaniu ich przesyłki do kontroli. Administracje poszczególnych krajów Wspólnoty, aby zachęcić podmioty do ubiegania się o świadectwo AEO, chcą wprowadzać kolejne przywileje dla Upoważnionych Przedsiębiorców. Polskie Ministerstwo Finansów rozważa ułatwienia w zakresie składania zabezpieczeń celnych, a na przykład na Węgrzech podmioty będą zabiegać o korzystne zmiany w ustawie o VAT.W przyszłości świadectwo AEO ma być uznawane także przez kraje trzecie.