Upoważniony Przedsiębiorca - wykorzystaj zmiany w przepisach celnych

1 stycznia 2008 roku wchodzą w życie istotne zmiany w przepisach celnych. Wprowadzają one instytucję Upoważnionego Przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator-AEO)

Publikacja: 27.09.2007 09:46

Ze względu na rosnący poziom międzynarodowej wymiany towarowej niemożliwe jest kontrolowanie wszystkich towarów przemieszczanych w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw. Równocześnie pojawia się coraz więcej zagrożeń, które zmuszają do ciągłego zaostrzania wymogów bezpieczeństwa w handlu międzynarodowym. W efekcie poszukiwania rozwiązania, które pozwoliłoby na zwiększenie bezpieczeństwa w międzynarodowym obrocie towarowym przy jednoczesnym uproszczeniu procedur celnych narodziła się instytucja Upoważnionego Przedsiębiorcy.

Posiadanie statusu Upoważnionego Przedsiębiorcy będzie potwierdzone świadectwem wydanym przez organy celne. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o świadectwo dotyczące uproszczeń celnych i/lub ułatwień w zakresie kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony.

Z wnioskiem o wydanie świadectwa AEO może dobrowolnie wystąpić każdy podmiot posiadający siedzibę na terenie Wspólnoty i spełniający określone przepisami warunki. Zainteresowane uzyskaniem statusu AEO powinny być wszystkie podmioty, biorące udział w międzynarodowym obrocie towarami: producent, pośrednik, firma logistyczna, spedycyjna, transportowa, agencja celna, importer i eksporter towarów.

Korzyści z posiadania

świadectwa AEO

Status AEO będzie uznawany we wszystkich krajach Wspólnoty. Podmioty posiadające świadectwo AEO będą postrzegane przez kontrahentów oraz organy celne Unii Europejskiej jako bezpieczne i wiarygodne.

Prestiż, jaki niewątpliwie będzie niosło za sobą posiadanie świadectwa AEO, nie jest jednak dla wielu podmiotów wystarczającym powodem do ubiegania się o nie. Dla nich dużo ważniejszy będzie fakt, iż posiadanie statusu AEO zminimalizuje negatywne konsekwencje zaostrzonej światowej polityki bezpieczeństwa.

Towary i dokumenty Upoważnionych Przedsiębiorców będą podlegały mniejszej liczbie kontroli, a w przypadku wytypowania przesyłki do rewizji będzie ona przeprowadzona w sposób priorytetowy. Podmioty AEO będą mogły także wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż urząd celny. To wszystko pozwoli posiadaczom świadectwa na uniknięcie ewentualnych dodatkowych kosztów związanych z opóźnieniami w dostawach lub opłatami za magazynowanie towarów.

Uprzywilejowane traktowanie w warunkach rosnącej intensywności kontroli celnych oraz restrykcyjnej, ujednoliconej analizy ryzyka stosowanej przez organy celne, znacznie zwiększy konkurencyjność podmiotów posiadających status AEO. Upoważnieni Przedsiębiorcy będą chcieli współpracować z kontrahentami posiadającymi status AEO, gdyż zabezpieczenie całego łańcucha będzie pozwalało na pełne korzystanie z preferencyjnego traktowania przez organy celne. Szczególnie dla firm spedycyjnych, logistycznych czy transportowych będzie to miało zasadniczy wpływ na ich działalność.

Upoważnieni Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z ułatwień administracyjnych w przypadku występowania o uproszczenia celne. Organy celne nie będą sprawdzały ponownie obszarów, które były objęte badaniem przy wydawaniu świadectwa AEO. Komisja Europejska planuje, aby w przyszłości z uproszczeń celnych mogły korzystać wyłącznie Upoważnieni Przedsiębiorcy.

Od lipca 2009 roku na importerów i eksporterów zostaną nałożone dodatkowe obowiązki w postaci wymogu składania deklaracji wyprzedzających. Upoważnieni Przedsiębiorcy będą mogli składać deklaracje przywozowe i wywozowe z mniejszym zakresem danych. Ponadto będą oni wcześniej powiadamiani o wytypowaniu ich przesyłki do kontroli. Administracje poszczególnych krajów Wspólnoty, aby zachęcić podmioty do ubiegania się o świadectwo AEO, chcą wprowadzać kolejne przywileje dla Upoważnionych Przedsiębiorców. Polskie Ministerstwo Finansów rozważa ułatwienia w zakresie składania zabezpieczeń celnych, a na przykład na Węgrzech podmioty będą zabiegać o korzystne zmiany w ustawie o VAT.W przyszłości świadectwo AEO ma być uznawane także przez kraje trzecie.

Warunki i kryteria

przyznawania świadectwa AEO

W celu uzyskania świadectwa AEO podmiot musi złożyć wniosek do właściwego organu celnego.

Co ważniejsze jednak, jak wspomniałam, uzyskanie świadectwa jest możliwe pod warunkiem spełnienia warunków i kryteriów określonych w art. 5a ust. 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego. Można je podzielić na cztery kategorie.

Pierwsza dotyczy przestrzegania wymogów celnych. Wnioskodawca będzie musiał wykazać, iż ani on, ani osoby nim zarządzające lub reprezentujące go oraz osoby odpowiedzialne w przedsiębiorstwie za sprawy celne nie dopuściły się poważnego naruszenia przepisów celnych w ciągu trzech ostatnich lat.

Druga kategoria wymagań dotyczy posiadania odpowiedniego systemu zarządzania ewidencjami. Chodzi tu zarówno o właściwy system księgowy, logistyczny, strukturę administracyjną, jak i środki oraz procedury ochrony systemów informatycznych.

Ponadto podmiot musi udokumentować swoją wypłacalność na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Ostatnia, ale bardzo ważna grupa kryteriów dotyczy standardów bezpieczeństwa i ochrony w przedsiębiorstwie. Podmiot musi wykazać, iż ma udokumentowane procedury dotyczące kontroli bezpieczeństwa dostępu do budynków, towarów na terenie przedsiębiorstwa, jak i transportu, rekrutacji pracowników oraz doboru partnerów biznesowych.

Składanie wniosków

jeszcze w tym roku?

Komisja Europejska opracowała wskazówki dotyczące weryfikacji tych kryteriów. Nasze Ministerstwo Finansów dopracowuje szczegółowe wytyczne w sprawie sposobów badania i oceny spełniania wymogów i kryteriów w postępowaniu w sprawie przyznania statusu upoważnionego przedsiębiorcy - AEO. Na tej podstawie organy celne będą przeprowadzały audyty u wnioskodawców. Rodzaje i sposoby weryfikacji poszczególnych kryteriów uzależnione będą od rozmiaru przedsiębiorstwa, rodzaju prowadzonej działalności (miejsca w łańcuchu dostaw) oraz rodzaju świadectwa AEO, o które przedsiębiorstwo będzie się ubiegać.

Ze względu na szeroki zakres prac, jakie będzie trzeba wykonać, aby dobrze przygotować się do procesu ubiegania się o status AEO, przygotowania warto rozpocząć jak najszybciej. Ministerstwo Finansów rozważa umożliwienie podmiotom składania wniosków przed 1 stycznia 2008 roku.

Pojawia się nowa szansa dla podmiotów biorących udział w międzynarodowym obrocie towarowym. Jeżeli przedsiębiorstwo z niej skorzysta, stanie się beneficjentem systematycznie wprowadzanych we Wspólnocie przywilejów dla Upoważnionych Przedsiębiorców. Proces ubiegania się o świadectwo AEO będzie skomplikowany i czasochłonny, ale pomoże przedsiębiorstwom w weryfikacji systemu kontroli i zarządzania ryzykiem wewnątrz własnej organizacji. Tym samym uzyskanie świadectwa AEO nie będzie jedyną korzyścią w zamian za poniesione koszty.

Podmioty, które zrezygnują z podjęcia trudu ubiegania się o status AEO, ryzykują obniżenie swojej konkurencyjności, a w skrajnym przypadku utratę rynku.

Deloitte Doradztwo Podatkowe - FOTA

Konferencja

"Rzeczpospolita" i Deloitte zapraszają na ogólnopolską konferencję "Upoważniony Przedsiębiorca (AEO) - nowe zasady bezpieczeństwa w handlu międzynarodowym", która odbędzie się

9 października w siedzibie "Rzeczpospolitej", przy

ul. Prostej 51 w Warszawie.

Eksperci Zespołu Ceł i Akcyzy oraz Zarządzania Ryzykiem Deloitte omówią kluczowe zagadnienia dotyczące zasad ubiegania się o status

Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego (AEO).

Szczegóły i zgłoszenia: www.szkolenia.rp.pl.

Dodatkowe informacje:

Ewa Kumorek-Fedor

tel. 022 / 653 00 69

e-mail: [email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku