Dane na temat dynamiki produkcji przemysłowej we wrześniu, a szczególnie zaledwie 0,2-proc. wzrost produkcji budowlano-montażowej wzbudził u analityków mieszane uczucia. Zalecają jednak spokój i czekają na dane z kolejnych miesięcy, które dadzą lepszy obraz sytuacji.
"Uwzględniając fakt, że wrześniowe dane były pod wpływem mniejszej liczby dni roboczych, sezonowo dostosowane wskaźniki wzrostu produkcji były wyższe i wyniosły odpowiednio 7,5% r/r i 5,0% dla przemysłu i budownictwa. Trudno na podstawie danych za jeden miesiąc stwierdzić, czy mamy do czynienia z początkiem trendu, szczególnie jeśli chodzi o budownictwo, jednak wyniki wrześniowe wpłyną na szacunki wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale" - napisali w komentarzu ekonomiści Banku Zachodniego WBK.
6% WZROSTU PKB W III KW. POD ZNAKIEM ZAPYTANIA
Ich zdaniem, może być trudno osiągnąć wcześniej prognozowany poziom 6% wzrostu PKB w III kw. br., choć sporo będzie zależało od danych o sprzedaży detalicznej, publikowanych w przyszłym tygodniu. Tak czy inaczej, głównym motorem wzrostu gospodarczego pozostanie konsumpcja, a jej rola może się nawet zwiększyć.
Inni analitycy podkreślają natomiast powoli wyczerpujący się potencjał polskich producentów.